Ekonomické informace 8. 9. 2005

Český statistický úřad zveřejní informace o srpnovém vývoji spotřebitelských cen. Ministerstvo práce a sociálních věcí zase bude informovat o tom, jak se v srpnu změnil počet nezaměstnaných. Zemědělci letos sklidí přibližně o 14 procent obilí méně než loni. Návrh rozpočtu na rok 2006 je ze strany vlády hotový a míří do Poslanecké sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Český statistický úřad dnes zveřejní informace o srpnovém vývoji spotřebitelských cen. Ty se podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské během druhé poloviny prázdnin prakticky nezměnily, a míra inflace tak v srpnu v meziročním vyjádření zůstala na červencovém 1,7 procenta. To je pro spotřebitele jednoznačně dobrá zpráva, bohužel se ale letos zřejmě už nebude opakovat, dodává Horská.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Inflace

Také Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejní důležitou statistiku. Bude informovat o tom, jak se v srpnu změnil počet nezaměstnaných. Podle hlavního ekonoma Volksbank Vladimíra Pikory se ale ani na trhu práce v létě neudály žádné razantní změny, a míra nezaměstnanosti proto stagnovala na 8,8 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Míra nezaměstnanosti

Zemědělci letos sklidí přibližně o 14 procent obilí méně než loni. Vyplývá to ze srpnového odhadu Českého statistického úřadu, který se proti červencové prognóze ještě o něco snížil. Důvodem nižší produkce je jednak menší počet osetých ploch, hlavně je ale na vině letošní špatné počasí, které žně prodloužilo a kvalitu obilovin zhoršilo. Podle zemědělského analytika Petra Havla je ovšem i přesto letošní úroda velmi slušná, oproti jiným letům nadprůměrná, a pokles oproti loňsku proto vůbec není na škodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Havel: Úroda obilí

Rozpočet na rok 2006 je ze strany vlády hotový a míří do Poslanecké sněmovny. Deficit činí 74, 4 miliardy korun a je tedy o dvě miliardy nižší než původní návrh. Ke snížení přispěly zpřesněné odhady příjmů z daní. Stát příští rok vydělá 884 a půl miliardy korun a utratí 959 miliardy. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky rozpočet znamená dodržení parametrů konvergenčního programu.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Návrh rozpočtu

V rozpočtu se počítá s růstem platů státních zaměstnanců. Mzdy by se jim měli zvýšit o 4 a půl procenta. Polepší si také důchodci. Průměrně mají dostat přidáno 380 korun měsíčně. Poslanecká sněmovna by podle Sobotky měla o rozpočtu definitivně rozhodnout počátkem prosince.

318 pokut v celkové výši téměř 43 milionů korun rozdala v loňském roce Finanční ředitelství. Vyplývá to ze Zprávy o cenové kontrole za rok 2004. Cílem kontrol byly hlavně maximální ceny zdravotní péče a léků, pozemků nesloužících k podnikání, zemědělských produktů, pitné vody či dopravy.

Deutsche Bank se chce stát světovou jedničkou investičního bankovnictví. Největší německá banka tak hodlá postavit do centra růstové strategie nejziskovější, ale také nejkolísavější oblast svého podnikání. Dosáhnout toho chce expanzí ve Spojených státech a v Asii, kde banka čelí ostré konkurenci globálních rivalů jako Goldman Sachs, Merrill Lynch nebo UBS.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme