Ekonomické informace 9. 1. 2002

Rozdělením na útlumovou a těžební část by měla skončit restrukturalizace Ostravsko-karvinských dolů. Vyplývá to z návrhu ministerstva průmyslu, který dnes projedná vláda. Komise pro cenné papíry šetří podezření, že při privatizaci Unipetrolu došlo k porušení zákona. Evropská unie se domnívá, že státní pomoc v členských zemích se v posledních letech výrazně snížila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžní věž | Foto: Hornické muzeum Příbram

Podle mluvčí ministerstva Anny Stárkové se těžbou a zpracováním uhlí bude zabývat i nadále společnost OKD, zatímco ostatní činnosti převezme stát a o útlumovou část se postará státní podnik Diamo.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková: Restrukturalizace OKD

Komise pro cenné papíry šetří podezření, že při privatizaci Unipetrolu došlo k porušení zákona. Jde o to, že ještě před tím, než vláda oficiálně zveřejnila své rozhodnutí o tom, komu Unipetrol prodá, někdo dostal informace dříve než ostatní. Akcie Unipetrolu proto stačil prodat ještě za vyšší cenu. Po zveřejnění, že soutěž vyhrál Agrofert, cena akcií klesla. V jaké fázi je vyšetřování, vysvětluje mluvčí komise Radka Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Procházková: Vyšetřování privatizace Unipetrolu

Akcie Unipetrolu propadly na burze o čtyři a čtvrt procenta na nejnižší cenu v historii - necelých 38 korun. Tomáš Karban z

Novým vlastníkem kopřivnické automobilky Tatra se stala americká společnost SDC International. Podle Střediska cenných papírů drží v Tatře 51 procent akcií firma SDC Prague, která je stoprocentní dceřinou firmou SDC International, dalších 40 procenta má mateřská SDC International a pět procent Česká konsolidační agentura . Americká firma zaplatila za akvizici 1 miliardu 200 milionů korun.

Zájem o vstup do brněnského Zetoru má slovenská společnost HTC Holding a turecká firma Uzel Makina Sanayi. Potvrdila to Česká konsolidační agentura .

Evropská unie se domnívá, že státní pomoc v členských zemích se v posledních letech výrazně snížila. Dokládá to analýza, kteropu četl náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Státní pomoc

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme