Ekonomické informace 9.10. 2001

Nejnovější události se pochopitelně podepsaly i na ekonomice. ČSA začnou účtovat bezpečnostní taxu každému pasažéru a podobně jako v ostatních zemích i u nás klesly tržby plynoucí z cestovního ruchu. V Ekonomických informacích si také všímáme kurzu dolaru i toho, zda se vojenské akce v Afghánistánu mohou dotknout dojednaných kontraktů automobilky Tatra pro indickou armádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

České aerolinie si od zítřka začnou ke každé letence účtovat bezpečnostní taxu 2dolary 40 centů. Což je přibližně 88 korun. Taxa pokrývá odpovědnost vůči cestujícím a třetím stranám pro případ leteckého neštěstí v důsledku válečného konfliktu nebo teroristického útoku.

Premiér Miloš Zeman a předseda sněmovny Václav Klaus se včera dohodli, že se zasadí o to, aby sněmovna rychle přijala zákon o vládních garancích za pojištění Českých aerolinií.

Podobně jako v celém světě i v České republice klesá cestovní ruch. Téměř se necestuje do rizikových oblastí. Méně turistů ale přijíždí i k nám. Největší ztráty zřejmě budou mít hotely, které se orientují na obchodní a zámořskou klientelu. Tady se počet návštěvníků snížil přibližně na polovinu.

Pokud jde o světovou ekonomiku, ta reagovala v prvním dnu pracovního týdne na ofenzívu proti terorismu klidně. Vývoj na finančních trzích i na trzích všech důležitých komodit včetně ropy nevybočoval z normálu. Výjimkou nebylo ani zlato, ke kterému investoři sahají jako k jistotě v dobách politického napětí. Dá se říci, že spekulanti vyčerpali své strategické tahy v týdnech očekávání útoku. Jedinou anomálií bylo lehké oslabení dolaru. Ten totiž obvykle při vojenském konfliktu posiluje. Jak říká Petr Zahradník z Konseq Finance, teď je všechno jinak.

Vojenské akce v Afghánistánu mohou znejistit dojednané kontrakty automobilky Tatra pro indickou armádu. Řekl to Jan Slezák z tiskového odboru Tatry.

ŠKODA HOLDING a její dceřiné společnosti nemají prozatím žádné signály o ohrožení svých kontraktů v dané oblasti. Nicméně panuje určitá nejistota, zejména kvůli horší komunikaci. Právě v této chvíli se dceřiná společnost ŠKODA TS společně s dalšími českými firmami podílí na výstavbě 3. a 4. cukrovaru v íránském Khúzestánu. Na místě pracuje skupina 5 našich lidí. Kromě toho má ŠKODA MACHINE TOOL dodat do Íránu obráběcí stroj za 100 mil. Kč. Další případy uvádí mluvčí holdingu Karel Samec.

Česká vláda dnes bude jednat s ruským premiérem Michailem Kasjanovem o splacení ruského dluhu. Podpis smlouvy ale ještě není jistý. Pokud by se ruský dluh, který přesahuje 3 a půlmiliardy dolarů, nepodařilo umořit, znamenalo by to ohrožení našeho státního rozpočtu na příští rok. Rozpočet totiž počítá s příjmem 20ti miliard korun. To je částka, za kterou chce firma Falkon Capital od českého státu odkoupit dvě třetiny ruského dluhu - tedy asi dvě a půl miliardy dolarů.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme