Ekonomické informace 9. 10. 2002

Evropská komise uvalila konečná antidumpingová cla na dovoz českých svařovaných trubek z čisté oceli nebo železa. Vláda chystá novelu zákona o penzijním připojištění. Téměř o pět procent v srpnu meziročně klesla stavební výroba. Společnost Madeta ohlásila od příštího měsíce zdražení svých výrobků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ocelárně | Foto: Česká televize

Evropská komise uvalila konečná antidumpingová cla na dovoz českých svařovaných trubek z čisté oceli nebo železa. Na trubky, jejichž vnější průměr nepřesahuje 168,3 milimetru, uvalí Unie dodatečná cla. Přirážku k ceně ve výši skoro 18 procent dostane společnost JÄKL Karviná. Na výrobky akciové společnosti Železárny Veselí a všechny ostatní výrobce v České republice uvalila komise cla ve výši 52,6 procenta z ceny. Podobná opatření postihla také Polsko, Thajsko, Turecko a Ukrajinu

Podnikatel Zdeněk Zemek to komentoval tak, že více než antidupingová cla vadí jeho Železárnám Veselí silná koruna. Do Evropské unie totiž Železárny přestaly vyvážet trubky postižené vysokým clem a našly si odbytiště v jiných zemích. Do Unie se snaží prorazit s jinými nezatíženými výrobky, jako jsou například pozinkované profily, tažené trubky a díly k lešení.

Vláda chystá novelu zákona o penzijním připojištění. Pracují na ní ministerstva práce a sociálních věcí a financí. Podle ministra Bohuslava Sobotky by měla být novela předložena do konce roku. Měl by to být další krok v harmonizaci českého penzijního systému s Evropskou unií. Návrh pravidelné hodnotící zprávy Evropské komise, která má být dnes schválena a zveřejněna, požaduje mimo jiné právě reformní kroky v důchodové oblasti.

Současná schůze Poslanecké sněmovny by měla projednat i předlohu místopředsedy rozpočtového výboru za ODS Martina Kocourka. Ten navrhuje řešit škody vzniklé srpnovými záplavami využitím prostředků z chystaných privatizací státních podílů ve velkých podnicích. Podle návrhu by měla vzniknout takzvaná povodňová rezerva, ze které by se i v budoucnu financovaly programy obnovy a rozvoje zaplavených oblastí

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: Peníze na povodně

Stavební výroba v srpnu meziročně klesla téměř o 5 procent. Tento propad zavinily povodně. Kdyby k nim nedošlo, činil by pokles stavební výroby necelá 2 procenta. Tedy méně než loni. Snížila se ale i produktivita práce ve stavebnictví, a to o 6 procent. Další změny ve stavebnictví komentuje Jan Shiesser ze společnosti Atlantik finanční trhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Shiesser: Změny ve stavebnictví

Za máslo a eidamský sýr zaplatíme od listopadu více. Společnost Madeta totiž zvýší až o pět procent ceny svých výrobků. Důvodem jsou klesající prodejní ceny mléka, které firmě snižují tržby a ohrožují tak ekonomiku celého podniku, jak tvrdí mluvčí Dana Marková.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marková: Madeta zdražuje

O vyšších cenách mléčných výrobků budeme podrobněji hovořit v Ekonomickém magazínu Radiožurnálu po čtvrt na deset dopoledne.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme