Ekonomické informace 9. 2. 2005

Ministerstvo financí chce vytvořit státní pokladnu. Vláda posoudí nabídky zájemců o 51procentní státní podíl v Českém Telecomu. Česko loni získalo z fondů EU víc peněz, než kolik do společného rozpočtu zaplatilo, a také víc, než kolik ministerstvo financí očekávalo. Zvýšit informovanost podnikatelů o tom, jak získat finanční zdroje ze strukturálních fondů Evropské unie, by měl nový projekt GetIT. Akciová společnost Vítkovice loni zvýšila své tržby o plnou čtvrtinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého telecomu

Budova Českého telecomu | Foto: Jan Rosenauer

Ministerstvo financí chce vytvořit státní pokladnu. Její návrh dnes předkládá vládě. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana jde o systém, který poskytuje větší přehled o penězích ve státním rozpočtu a pomáhá je účinněji využívat. Podobně fungují státní finance i v jiných státech Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Státní pokladna

Vláda má dnes rozhodnout také o tom, zda bude při prodeji Českého Telecomu pokračovat ve výběrovém řízení, nebo zvolí prodej akcií na kapitálových trzích. Kabinet bude posuzovat pět nabídek, které mu v pondělí doporučila meziresortní komise. Podle ekonomů je pravděpodobné, že vláda bude pokračovat v jednání se strategickými zájemci, protože jejich předběžné nabídky vypadají slibně.

Česká republika loni získala z fondů Evropské unie víc peněz, než kolik do společného rozpočtu zaplatila. S tím sice naše vláda počítala, konečný výsledek byl ale lepší, než jaký ministerstvo financí očekávalo, říká Radek Němeček z jeho tiskového oddělení.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Němeček: Peníze z fondů EU

Zvýšit informovanost podnikatelů o tom, jak získat finanční zdroje ze strukturálních fondů Evropské unie, by měl nový projekt GetIT. Připojila se k němu i česká Hospodářská komora, která ho považuje za velmi užitečný, zdůrazňuje prezident komory Jaromír Drábek

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drábek: Projekt GetIT

Nový projekt dnes bude představen v Praze. Bližší informace o něm podnikatelé mohou získat na regionálních prezentacích.

České firmy mají rok od roku větší zájem o spolupráci s japonskými výrobci. Na našem trhu jich působí už přes 150, což Japonsko řadí mezi největší investory do výroby a výzkumu v České republice. Aby české firmy ve srovnání s dodavateli ze západní Evropy uspěly, musejí především splňovat světové standardy a v tom jim může pomoci ministerstvo průmyslu a obchodu, připomíná náměstek ministra Martin Tlapa.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Tlapa: Pomoc MPO firmám

Akciová společnost Vítkovice loni zvýšila své tržby o plnou čtvrtinu, a to zejména díky výsledkům dceřiné firmy Vítkovice Strojírenství, jejíž tržby se zvýšily o 42 procent. Provozní zisk obou společností se podle předběžných výsledků dostal nad 400 milionů korun, což je podle mluvčí vítkovického holdingu Evy Kijonkové o miliardu lepší výsledek než loni.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Kijonková: Zisk Vítkovic

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme