Ekonomické informace 9. 3. 2005

Vláda by dnes měla projednat návrhy zákonů o regulaci reklamy a veřejně-soukromých partnerstvích. Český statistický úřad zveřejní výsledky stavebnictví za leden. Česká měna včera výrazně posílila a prolomila psychologickou hranici vůči euru i dolaru. Česká národní banka by podle analytiků mohla koncem měsíce snížit základní úrokové sazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Vláda by dnes měla projednat návrh zákona o regulaci reklamy, která má zpřísnit podmínky pro výprodeje v obchodech. A ochránit spotřebitele před klamavou reklamou.

Kabinet se má dnes zabývat také návrhem zákona o veřejně-soukromých partnerstvích. Návrh by měl umožnit, aby se soukromé subjekty mohli zapojovat do akcí, na kterých se teď podílí pouze stát. Například jako je výstavba. Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo za úkol upravit pravidla pro soukromé investice ve veřejném zájmu. Podle mluvčí resortu Veroniky Skořepové je cílem tohoto návrhu ulehčit veřejným rozpočtům.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Skořepová: Zákon o veřejně-soukromých partnertstvích

Český statistický úřad dnes zveřejní výsledky stavebnictví za leden. Ačkoli ekonomové vesměs očekávají, že čísla budou podobný jako v prosinci, analytik Raiffeisen Bank Miroslav Brabec je pesimističtější a předpokládá mírný pokles.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Brabec: Výsledky stavebnictví v lednu

Největší polská ropná společnost PKN Orlen zřejmě dnes podá žádost Evropské komisi o povolení akvizice s českým petrochemickým holdingem Unipetrol.

Společnost Hamé smí po několika měsících opět vyvážet své masové produkty do Ruska. Dva závody firmy v Babicích a Kunovicích úspěšně prošly prověrkami ruských veterinářů. Schválení ruskou veterinární službou je od loňského září jednou z podmínek dovozu těchto výrobků do země.

Státní firma Osinek zaplatila České konsolidační agentuře poslední splátku z úvěru ve výši 1,8 miliardy korun. Půjčku si vzala před pěti lety na zajištění provozu hutního podniku Vítkovice Steel. V součtu se zhruba pětisetmilionovými úroky, které Osinek zaplatil, se agentuře vrátilo okolo dvě a čtvrt miliardy korun.

Vedení Slévárny Zetor podalo u Krajského soudu v Brně návrh na konkurz společnosti. Konkurz je nejschůdnějším řešením situace podniku, který má více než půlmiliardové dluhy, a během posledních dvou let se jí nepodařilo najít strategického partnera.

Česká měna včera výrazně posílila a prolomila psychologickou hranici vůči euru i dolaru. 29 korun a 37 haléřů za euro a 21 korun 99 haléřů za americký dolar je rekordní kurz. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn oceňuje, že posilování měny znamená důvěru investorů ve spolehlivost a růst naší ekonomiky. Uznává ale i jisté riziko pro obchodní bilanci, zejména pokud měna posiluje příliš rychle.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jahn: Posilování koruny

Česká národní banka by mohla koncem měsíce snížit základní úrokové sazby. Myslí si to alespoň hlavní ekonom společnosti Cyrrus Jan Procházka. Na minulém zasedání bankovní rady totiž neprošlo snížení základních úrokových sazeb o jeden jediný hlas. K tomu, aby centrální banka základní úrokové sazby snížila, mají bankéři podle Procházky další argument - inflace v zemi je totiž stabilní a nedosahuje ani dvou procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Procházka: Snížení úrokových sazeb

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme