Ekonomické informace 9. 4. 2001

Dnešní ekonomické informace sestávají ze zprávy o dnešním jednání vlády o prodeji státního podílu v Českých radiokomunikacích, o tom, že inflace se podle analytiků neprohloubí a o uložených penězích českých domácností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběrové řízení na prodej jednapadesátiprocentního podílu státu v Českých radiokomunikacích by mělo zůstat bez vítěze. Tento návrh dnes předloží Ministerstvo financí vládě. Nejvyšší cenu totiž nabídla společnost Tele Danmark - přibližně 9 miliard korun, zatímco vláda očekávala nejméně dvanáctimiliardový výnos z privatizace. Podle mluvčího ministerstva Libora Vacka by kabinet neměl nový tendr vyhlašovat.

Po návrhu Ministerstva financí uzavřít soutěž na prodej radiokomunikací bez vyhlášení vítěze akcie této společnsoti ztratily více než čtvrtinu své hodnoty a spadly na přibližně 700 korun Podle analytika společnosti Fincentrum Martina Nejedlého je současná cena výsledkem omezeného zájmu investorů.

Březnový index spotřebitelských cen by měl potvrdit neinflační vývoj naší ekonomiky. Oproti předcházejícímu měsíci se totiž díky nízké spotřebitelské poptávce ceny prakticky nezměnily. Analytik Komerční banky Jan Vejmělek očekává dokonce mírný pokles jejich celkové hladiny.

Pokud se příznivý inflační vývoj potvrdí, nelze vyloučit ani reakci České národní banky ohledně klíčových úrokových sazeb. Petr Zahradník ze společnosti Conseq Finance v to dokonce doufá.

České domácnosti měly loni uloženo téměř 745 miliard korun. Proti předchozímu roku se úspory zvýšily o 6 a půl procenta. Jak dále vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, vklady v zahraniční měně převyšují 83 miliard korun. Půjčky, které domácnostem poskytly finanční ústavy, se zvýšily o 9 procenta na 122 miliard korun.

Nový tarifní program, který účtuje telefonní hovory po vteřinách a minutách, zavedla telekomunikační firma GTS. Dosud nabízela pouze účtování hovorů po různě dlouhých impulsech a nyní poskytuje obě varianty. Zákazník tak má možnost vybrat si optimální systém podle svých požadavků a technických parametrů ústředny.

O jednotné zemědělské politice EU jednají ve švédském Oresundu ministři zemědělství členských zemí patnáctky. Původně se zasedání mělo soustředit především na bezpečnost distribuce potravin a jejich kvalitu, převládne však debata o problémech epidemie slintavky a kulhavky.

Markéta Kaclová, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme