Ekonomické informace 9. 7. 2002

Garanční fond obchodníků s cennými papíry zatím od ministerstva financí nedostal prostředky na částečné odškodnění klientů dvou zkrachovalých firem. Nová huť nesouhlasí s rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Americká ekonomika se potýká s důsledky dalších finančních skandálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Garanční fond obchodníků s cennými papíry zatím od ministerstva financí nedostal prostředky na částečné odškodnění klientů dvou zkrachovalých firem. Fond chce přesto dodržet srpnový termín pro začátek vyplácení náhrad. Finance ale zřejmě dostane jen malá část lidí podle toho, kolik bude mít fond v té době peněz. Ministerstvo financí o problému ví a podle mluvčí Vladimíry Říhové se ho pokouší řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Říhová: Vyplácení náhrad

Každý věřitel zkrachovalých burzovních obchodníků má nárok na náhradu 90 procent majetku, nejvýše ale 400 tisíc korun.

Nová huť nesouhlasí s rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle něho má největší tuzemský producent oceli vrátit České konsolidační agentuře úvěr ve výši 750 miliónů korun. Nová huť ale namítá, že se nejednalo o veřejnou podporu firmy ze státních prostředků. Mluvčí podniku Ivo Čelechovský tento postoj zdůvodňuje tím, že šlo o poskytnutí běžného úvěru s komerčními podmínkami na profinancování výroby, a to na základě vládního rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Čelechovský: Nová huť nesouhlasí s ÚHOS

Proti tomuto rozhodnutí úřadu ale už nelze podat rozklad. Jedinou možností je žaloba u Vrchního soudu. Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže trvá na svém stanovisku. Podle něj by nešlo o veřejnou podporu pouze v případě, pokud by se stát choval na principu tržního investora. Jenže v tomto případě pokud nedojde k plnění závazků huti vůči konsolidační agentuře, vykryje tyto ztráty Fond národního majetku. Takovouto výhodu ale žádná komerční banka nemá. Huť musí vrátit peníze Konsolidační bance prostřednictvím ministerstva financí do šedesáti dnů.

Americká ekonomika se potýká s důsledky dalších finančních skandálů. Po zveřejnění dalších dvou velkých firem, které falšovaly své účetnictví, klesly nejen americké akcie, ale o celé jedno procento oslabil vůči všem světovým měnám také dolar. Na pražském trhu stál včera 29 korun 65 haléřů. Vůči euru je česká měna relativně v klidu, obchodníci se stále trochu obávají možného zásahu centrální banky.

Oživení by podle některých ekonomů mohly přinést nové makroekonomické údaje. Dnes se dozvíme jak v červnu vypadala inflace a také poslední vývoj míry nezaměstnanosti. Tu odhaduje analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl na více než 8,7 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Nejdl: Odhad nezaměstnanosti

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme