Ekonomické informace 9. 7. 2003

I přes pesimistické prognózy analytiků benzín i nafta už patnáctý týden zlevňují. Za minulých sedmní dní se snížily ceny v některých regionech až o patnáct haléřů na litr. Litr benzínu se tak teď prodává průměrně 23,80, nafta za pouhých 21 korun. A to i přesto, že ropa na světových trzích zdražuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Podle Jiřího Šťastného ze společnosti Colloseum je to dáno tvrdým konkurenčním bojem mezi jednotlivými provozovateli. Kdy dojde k obratu se špatně předpovídá.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šťastný: Ropa

Letošní schodek rozpočtu se zvýší na 122 miliard korun. Poslanci totiž schválili vydání dluhopisů za 10 miliard šest set milionů. Jde o peníze za prohranou arbitráž se CME, kvůli televizi Nova. Proti byla ODS a komunisté. Podle místopředsedy hospodářského výboru Martina Římana z ODS měla vláda najít úspory jinde, a ne vydávat další dluhopisy.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Říman: Rozpočet

Stopětadevadesátimilionovou půjčku žádá po vládě Garanční fond obchodníků s cennými papíry. Peníze by měl rozdělit jako odškodnění zákazníkům zkrachovalých společností Private Investors a KTP Quantum. Ministerstvo financí má peníze pro Garanční fond k dispozici, řekla mluvčí resortu Eva Nováková. V rozpočtu má dokonce sedmisetmilionovou rezervu pro tento účel. Do budoucnosti by se ale podle ní mělo změnit financování fondu.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Nováková: Garanční fond

Veškeré dluhy Českých drah přešly po jejich změně na akciovou společnost od 1.ledna na stát a vláda dnes proto bude řešit, jak s nimi naloží. Podle mluvčí ministerstva dopravy Ludmily Roubcové dluží dráhy svým obchodním partnerům asi 8 miliard. Naopak na svých dodavatelích vymáhá železniční společnost miliardu a tři sta milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Roubcová: České dráhy

Ministerstvo průmyslu navrhne vládě prodej Severočeských dolů a Sokolovské uhelné. O vítězi výběrového řízení, pokud vláda privatizaci schválí, by se mělo rozhodnout koncem roku.

Statistický úřad musí změnit způsob výpočtu hrubého domácího produktu tak aby byl obdobný jako v Evropské unii. HDP se tak jednorázově například v roce 2000 zvýší asi o 120 až 160 miliard korun. Do 1. května příštího roku by už měly být upraveny údaje za posledních 7 let, aby na ně bylo dále navazovat už podle nové metody. Předseda úřadu Jan Fišer ale tvrdí, pokud opravdu chceme prokázat výkon naší ekonomiky, neměli bychom používat hrubý domácí produkt jako jediný ukazatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Fišer: HDP

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme