Ekonomické informace 9. 8. 2005

Rekordy v současnosti láme cena ropy - teď prolomila další maximum a poprvé v historii stojí 63 dolarů za barel. Benzin je teď proto ve Spojených státech na vůbec nejvyšší úrovni v dějinách. Komunikace s úřady přes internet je pro podnikatele stále častější. V Česku se rozvíjí takzvaná kongresová turistika a kvůli špatnému počasí se zpožďují žně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělské stroje | Foto: Jan Rosenauer

Cena ropy prolomila další maximum a poprvé v historii se vyšplhala na 63 dolarů za barel. Na historicky nejvyšší úroveň se přitom ve Spojených státech dostala také cena benzinu. Ropa stále zdražuje kvůli přetrvávajícím obavám z nedostatečného zásobování, které teď nově přiživuje strach z teroristického útoku v Saúdské Arábii. Poslední zdražení černého zlata se podle analytiků promítne i do cen na tuzemských čerpacích stanicích. Ceny pohonných hmot ale v Česku porostou jen mírně, protože zdražování ropy u nás kompenzuje posilování koruny vůči dolaru.

Podnikatelé komunikují s úřady stále častěji přes internet. Podatelna Portálu veřejné správy v červenci zpracovala informace o nemocenském pojištění za více než milion zaměstnanců, přestože tato služba funguje teprve měsíc. Podle náměstka ministryně informatiky Vladimíra Hořejše zájem podnikatelů ministerstvo překvapil, současně ho ale motivoval k tomu, aby portál do budoucna nabízel ještě více služeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Hořejš: Zájem podnikatelů o Portál veřejné správy

V Česku se úspěšně rozvíjí takzvaná kongresová turistika. Do naší země míří stále častěji účastníci různých kongresů a konferencí, což přispívá ke zvyšování příjmů z cestovního ruchu i k růstu celé naší ekonomiky. Jen loni cestovní ruch obohatil státní pokladnu o 107 miliard korun. Podle předsedy Pražské asociace kongresové turistiky Michaela Hvížďaly k plnění státní kasy stále častěji přispívají právě kongresoví turisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Hvížďala: Kongresová turistika v Praze

Podrobněji se rozvoji kongresové turistiky budeme věnovat v dnešním Ekonomickém magazínu, který na vlnách Radiožurnálu začíná 9.15.

Kvůli špatnému počasí se zpožďují žně. Zatím zemědělci stačili sklidit zhruba 30 procent obilí a 70 procent řepky. Pokud se počasí brzy nezlepší, začnou se podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby výnosy plodin snižovat.

Německé vydavatelství Axel Springer učinilo další krok k rozšíření a zvýšení svého vlivu. Pohltí totiž komerční televizní společnost ProSieben-Sat.1 a podstatně tak zvýší svůj vliv, který sahá i do Čech. Podrobnosti má náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Axel Springer kupuje ProSieben-Sat.1

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme