Ekonomické informace 9. 9. 2002

Vláda v noci schválila balíček daňových opatření, která mají vynést státnímu rozpočtu celkem 26 miliard korun. Z toho deset miliard už v příštím roce. Peníze chce použít na nápravu škod způsobených záplavami. Záměry vlády bude muset ještě schválit parlament. Ministři tvrdí, že daňové zatížení by nemělo po navrhovaných úpravách stoupnout. A že dokonce zabrání růstu schodku státního rozpočtu nad hranici, která byla plánovaná na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Kabinet chce od ledna 2002 zvýšit daň z přidané hodnoty u výrobků, dosud zdaněných pěti procenty. A to na sedm procent. Sazba se týká základních potravin a některých služeb. Nejdéle - až v květnu 2004 - podraží kvůli daním benzín. Spotřební daň z cigaret poprvé vzroste už letos v prosinci a podruhé ještě přespříští rok. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky se letošní termín zvýšení daní týká i tvrdého alkoholu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka o dani z alkoholu

Dvaadvacetiprocentní sazba DPH by naopak měla o jedno procento klesnout. Lidem s ročním příjmem vyšším než 900 tisíc korun stoupne daň z příjmu ze 32 na 35 procent. Určitou daňovou úlevu by v budoucnu naopak mělo přinést společné zdanění manželů, vyšší odečitatelné položky na děti a tříprocentní snížení daně z příjmu podniků. Právě proto podle ministra pro místní rozvoj Pavla Němce hlasovali pro změny v zákonech i členové vlády z Unie svobody, která před volbami propagovala snížení daní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Němec o postoji Unie

Ministři Unie svobody jsou prý také rádi, že růst daně z příjmů nejvyšší platové skupiny přibrzdili jen na hranici 35 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na to se dívá skepticky Miroslav Ševčík z Liberálního institutu.

Vláda se chystá také šetřit. Parlamentu navrhne zmrazit platy politiků, státních zástupců a soudců. Státním zaměstnancům porostou příjmy jen o 7 místo původně plánovaných 13cti procent. Zamrznout by měla i horní hranice pro výpočet nemocenské. Pocítit by to měli jen lidé s platem nad 14 400 korun.

EU si chce posvítit na daňové úniky. Proto se jí nelíbí švýcarské daňové zákony. A hrozí, že pokud švýcarské banky nezačnou poskytovat informace o účtech občanů unie, může ztížit na svém teritoriu pohyb kapitálu ze země helvétsého kříže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Bruselu zpravodaj Milan Fridrich.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme