Ekonomické informace 9. 9. 2005

Na zastavení vzájemných soudních sporů se dohodly finanční skupina PPF a ČSOB. Český statistický úřad dnes bude informovat o tom, jak se daří našemu hospodářství. Dobré výsledky průmyslu by mohly příznivě ovlivnit i kurz naší měny. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil společnosti Ahold Czech Republic nákup 67 prodejen Julius Meinl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Finanční skupina PPF se dohodla s ČSOB, že zastaví vzájemné soudní spory. Šlo v nich o více než sedm miliard korun a třetinový majetkový v České pojišťovně, který PPF koupila před pěti lety od někdejší Investiční a Poštovní banky. ČSOB ale poté, co si ji stát vybral jako nástupce zkrachovalé IPB, obchody s podíly pojišťovny zpochybnila, protože podle ní byly pro PPF podezřele výhodné. Podle mluvčí společnosti PPF Dity Fuchsové spolu teď ale obě společnosti podepsaly dohodu, podle níž by mělo dojít k urovnání všech vzájemných sporů.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Fuchsová: PPF a ČSOB urovnají spory

Český statistický úřad dnes bude informovat o tom, jak se daří našemu hospodářství. Analytik společnosti Patria Online David Marek se domnívá, že si naše ekonomika vede velmi dobře a předpokládá, že během 2. čtvrtletí se tempo hospodářského růstu zrychlilo až na pět procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Prognóza vývoje ekonomiky

Dobré výsledky vykazuje i český průmysl. V červenci rostl mnohem rychleji, než odborníci předpokládali. Průmyslová výroba totiž ve srovnání s loňskem zrychlila tempo růstu na 11,2 procenta, tedy nejvýrazněji za letošní rok. Přispěla k tomu hlavně výroba automobilů, ale i jiného zboží s vysokou přidanou hodnotou. Podle hlavního ekonoma Volskbank Vladimíra Pikory je vidět, že průmysl bude i letos patřit k hlavním tahounům české ekonomiky. Příznivě by ale mohl ovlivnit i kurz naší měny.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Průmyslová výroba a kurz koruny

Společnost Agrofert získala písemný souhlas právních zástupců společnosti PKN Orlen se zveřejněním podstatných pasáží smluv, které firmy uzavřely v souvislosti s privatizací Unipetrolu.. Snahu zveřejnit smlouvy má i PKN, který o to firmu Agrofert prý požádal již v červnu. Agrofert s tím tehdy údajně nesouhlasil.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil společnosti Ahold Czech Republic nákup 67 prodejen Julius Meinl. Ahold v Česku provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova a po převzetí prodejen Meinl by se počet jeho obchodů měl zvýšit zhruba na tři stovky. Julius Meinl je prvním obchodním řetězcem, který se rozhodl kvůli silnému konkurenčnímu boji z České republiky odejít.

Dobývání uranu v Rožné na Žďársku nemusí skončit ani v dosud navrhovaném roce 2008. Horníkům to řekl premiér Jiří Paroubek při návštěvě těžebního závodu Geam. Šance na prodloužení těžby uranu v posledním dole Evropské unie je tak téměř stoprocentní. O návrhu ministra průmyslu a obchodu bude vláda rozhodovat na podzim.

Újmy cestujících v evropské letecké přepravě způsobené zpožděním letů či špatnou rezervací letenek mají aerolinie hradit. Vztahuje se to mimo jiné na úhradu občerstvení a hotelových pokojů. Uvedl to Evropský soudní dvůr s odvoláním na svého znalce. Konečný verdikt ale soud zatím nevydal.

Ekonomiku Spojených států čeká obtížná zima kvůli vysokým cenám energie. Za těmi z části stojí výpadky v dodávkách ropy a zemního plynu, které způsobil hurikán Katrina. Prohlásil to americký ministr energetiky Sam Bodman. Upozornil však, že pokles cen ropy z rekordních maxim by se měl projevit snížením cen benzinu.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme