Ekonomika EU se dál propadá, Německo a Francie už ale hlásí mírný růst

Ekonomika Evropské unie dál klesá. Ve druhém čtvrtletí se snížil hrubý domácí produkt o tři desetiny procenta, v eurozóně je propad o dvě desetiny menší. Německo a Francie ale zároveň hlásí překvapivý růst ekonomiky, a to shodně o tři desetiny procenta. Údaje zveřejnil Evropský statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

Přestože meziroční statistiky vykazují hluboký propad, analytik České spořitelny Jan Jedlička považuje čísla z obou velkých zemí za signál zlepšení hospodářské situace v celé Evropě.

"Dá se říci, že se ten propad opravdu zastavil, nicméně růst ve Francii a Německu o 0,3 procenta je stále v rámci statistické chyby. Spíše než o odražení se ode dna se dá mluvit o rasantním zpomalení poklesu hospodářství, či o stagnaci," řekl Jedlička v Rádiu Česko.

V obou zemích měl podle analytika pozitivní vliv hlavně růst soukromé spotřeby a růst spotřeby státního sektoru. Naopak negativně působil pokles zásob. Částečné zlepšení situace v největších evropských ekonomikách by se podle Jedličky mohl příznivě projevit i v Česku.

"Byla by to velmi příznivá zpráva pro české exportéry a potažmo pro celou českou ekonomiku. Především pro automobilový průmysl a také pro výrobu elektrických a optických přístrojů. Tyto dva sektory nejvíce vyváží a jakékoli zlepšení v zahraničí jim pomůže," dodal Jedlička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik České spořitelny Jan Jedlička na Rádiu Česko

Přečtěte si také:
Evropská ekonomika se nadále propadá
Evropská unie musí začít šetřit, tvrdí Švédové i šéf eurozóny
Sociální dopady přesáhnou trvání samotné hospodářské recese
Počet lidí bez práce je v Evropě nejvyšší za poslední roky
Evropská unie má začít v příštím roce šetřit
Hospodářská krize opět udeřila, státům platícím eurem hrozí deflace
Česko i celá Evropská unie letos zaznamenají hluboký hospodářský pokles
EU má podle Česka přestat nadměrně utrácet od roku 2010
EK předpovídá unijní ekonomice na letošek propad o téměř dvě procenta

Igor Maňour, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme