Ekonomika eurozóny roste. Podle expertů ale jen dočasně

Eurozóna si společně s Evropskou unií udržela ekonomický růst. Obě ekonomiky ve třetím kvartále shodně rostly o 0,2 procenta. Oznámil to Evropský statistický úřad Eurostat. Kladná čísla zajistila především Francie s Německem. K ekonomické stagnaci došlo ve čtyřech zemích Evropské unie včetně České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krize eurozóny | Foto: Free Digital Photos

„Je zcela zřejmé, že tato pozitivní čísla byla na dlouhou dobu poslední. Již koncem roku, nejpozději na začátku roku příštího nás čeká zřetelné ochlazení všech ekonomik, tedy i té německé,“ říká Petr Robejšek, expert na mezinárodní politiku a hospodářství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekonomické situaci v Evropě mluvil na Rádiu Česko Petr Robejšek, expert na mezinárodní politiku a hospodářství

Z Německa zatím přicházejí dobré zprávy. Tamní ekonomika zrychlila ve třetím kvartálu růst o půl procenta.

„V Německu hrála velkou roli vnitřní poptávka, která přispívá k hrubému národnímu důchodu zhruba dvěma třetinami a exporty. Obyvatelstvo konzumovalo velmi intenzivně, zejména vzhledem k tomu, že situace na pracovním trhu se zlepšuje. I když v poslední době slyšíme i první problematická data. Obyvatelé také dostali masivně přidáno,“ vysvětluje Robejšek.

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku i přes dnešní pozitivní výsledky klesla. Podle výzkumného institutu ZEW se propadla na nejnižší úroveň za tři roky.

Spekulace na negativní vývoj

„Problémy v eurozóně se neřeší, jenom se odkládají. Toto odkládání samozřejmě nepřispívá k tomu, aby se důvěra v ekonomiku investorů i spotřebitelů zvyšovala,“ uvádí Robejšek.

Italské problémy navíc nekončí. Dnes se výnos tamního desetiletého dluhopisu opět vyšplhal nad sedm procent. Hranice byla překročena i přesto, že trh hlásí další intervenci Evropské centrální banky.

„Mezi investory existuje masivní přesvědčení, že se vyplatí spekulovat na to, že Itálie prohraje nebo ještě delší dobu bude problémem. Zároveň počítají s tím, že silnější státy eurozóny Itálii podrží. Investice na negativní vývoj se tedy podle nich vyplatí,“ pokračuje Petr Robejšek a dodává:

„Domnívám se, že nejsme daleko od chvíle, kdy se tato víra obrátí. Ať už tím, že dojde k razantním politickým rozhodnutím, nebo prostě tím, že ta či ona země, a samozřejmě prvním kandidátem je Řecko, opustí eurozónu.“

Barbora Kreuzerová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme