Březnová inflace předčila odhad analytiků. Spotřebitelské ceny stouply meziročně o tři procenta

Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012. Vyšší byly zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina nebo pohonné hmoty. Informoval o tom ve středy Český statistický úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta (ilustrační snímek) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Výsledek je nad odhady analytiků. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 procenta, uvedli statistici.

Odhad růstu globální ekonomiky se zhoršil. Z loňského tempa 3,6 procenta se růst zpomalí na 3,3 procenta

Číst článek

V březnu byly například brambory v meziročním srovnání dražší téměř o 75 procent, pekárenské výrobky a obiloviny zdražily o 3,3 procenta, máslo o 8,6 procenta a elektřina skoro o 12 procent.

Levnější byly vejce, ovoce a cukr. Ve srovnání s únorem ale jejich zlevňování zpomalilo. Proti letošnímu únoru spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 procenta.

Elektřina byla v březnu meziročně dražší o 11,9 procenta, teplo a teplá voda o 4,5 procenta a pohonné hmoty o 2,1 procenta.

Největší vliv: bydlení

„Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v oddíle bydlení,“ uvedl Český statistický úřad. O 3,6 procenta více se platilo za nájemné, o 2,6 procenta vzrostly ceny za vodné a stočné a o 3,6 procenta za zemní plyn. Zdražily rovněž lihoviny, víno, pivo a tabákové výrobky.

Tržby maloobchodníků v únoru zrychlily růst na 5,1 procenta. Zisky e-shopů se zvedly o pětinu

Číst článek

Na růstu cen mělo podíl i zdražení služeb. Například ceny výrobků a služeb pro osobní péči vzrostly o 4,1 procenta, pojištění a finanční služby zdražily o 4,8 procenta, stravovací služby o čtyři procenta a ubytovací služby o 2,9 procenta. Proti loňském březnu naopak zlevnily oděvy, méně se platilo i za poštu a telekomunikace.

Proti letošnímu únoru spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 procenta. Důvodem byly hlavně vyšší ceny elektřiny.

Ceny dovozu i vývozu

Ceny dováženého zboží a surovin v Česku v únoru meziročně stouply o 3,3 procenta. Vývozní ceny ve stejném období vzrostly o 3,4 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Největší vliv mělo v obou případech zdražení strojů a dopravních prostředků. Ve srovnání s předchozím měsícem se v únoru ceny importu zvýšily o 0,5 procenta, u exportu byly vyšší o 0,3 procenta.

„Růst cen podpořilo i oslabení koruny vůči euru a dolaru,“ doplnil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Nezaměstnanost v březnu klesla na tři procenta. Důvodem poklesu je i začátek sezonních prací

Číst článek

Index cen dovozu i vývozu v meziročním srovnání roste nepřetržitě od loňského června. V lednu stouply vývozní ceny o 2,8 procenta a dovozní o 2,4 procenta.

Zdražení strojů a dopravních prostředků

Zásadní vliv na meziroční růst cen vývozu mělo v únoru zdražení strojů a dopravních prostředků o 2,7 procenta. Nejvíce ale rostly ceny ve skupině minerálních paliv, a to téměř o 9,4 procenta.

Stouply také vývozní ceny průmyslového spotřebního zboží a ceny polotovarů. „Ceny neklesly v žádné sledované skupině,“ uvedli statistici.

Také na meziročním zvýšení dovozních cen se zásadně projevily dražší stroje a dopravní prostředky, jejich ceny vzrostly o čtyři procenta.

Nejvíce ovšem stouply ceny ve skupině minerálních paliv, a to o 8,6 procenta, zdražila především elektřina. Ceny ostatních surovin rostly o 7,5 procenta a ceny chemikálií o čtyři procenta. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme