Ekonomika Japonska roste. Trhy však reagují chladně

Japonská ekonomika po patnáctiměsíčním propadu opět roste. Vyplývá to z pondělí zveřejněného předběžného odhadu vývoje ekonomiky, podle kterého se hrubý domácí produkt země ve druhém čtvrtletí v porovnání s prvním zvýšil o devět desetin procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio

Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

Japonsko se tak řadí k dalším významným ekonomikám, které za duben až červen nahlásily růst. S tím souvisí úvahy, zda už je světová ekonomika z nejhoršího venku.

I přes nárůst ekonomiky o 0,3 procenta hlavní akciový index země Nikkei přesto oslabil, a to o více než dvě procenta. Vystává tedy logická otázka, zda trhy věří v udržitelnost hospodářského růstu.

Podle ekonoma Citibank Jaromíra Šindela si japonský trh uvědomuje, že růst je tažen především masivním fiskálním impulsem, podobným jako například v USA.

"Očekává se, že deficit Japonska dosáhne v roce 2009 až 12 % HDP. Navíc aktuálně je trh ovlivněn větším poklesem maloobchodních tržeb v USA," zmínil Šindel pro Rádio Česko.

V příštím roce bude růst Japonska pozvolnější

Pokud by se podařilo zachovat nynější tempo růstu, tak by Japonsko podle statistického úřadu na konci roku mohlo zaznamenat růst o 3,7 procenta. To potvrzuje i Šindel, který rovněž očekává od příštího kvartálu pozitivnější čísla od Japonské ekonomiky.

"Právě díky zmíněnému fiskálnímu impulsu se dá očekávat růst. Nicméně v roce 2010 by nemusela být výjimkou ani záporná čísla, což naznačuje, že obnovení růstu v témže roce bude pozvolnější," myslí si Šindel.

S ohledem na fakt, že včetně Japonska, vykázalo růst také Německo, Francie a Hongkong, řada ekonomů spekuluje, že světová ekonomika má zřejmě to nejhorší za sebou.

"Je evidentní, že během druhého čtvrtletí je na tom globální ekonomika lépe, než se obecně předpokládalo. Dlouhodobý výhled ale pořád zůstává spíše temnější. Žádné větší obnovení růstu nelze příliš očekávat převážně v Evropě. Dalo by se říci, že ekonomika má to nejhorší za sebou spíše z pohledu poklesu. Co se týká růstu, neočekáváme nejlepší výsledky," obává se Šindel.

Česká ekonomika, podobně jako ta Japonská, je závislá na exportu. Podle Šindela je pravděpodobné, že si Česko, na rozdíl od Japonska, udrží do konce roku černá čísla ze druhého čtvrtletí, a to i navzdory mezičtvrtletnímu růstu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonská ekonomika po patnáctiměsíčním propadu opět roste. Téma pro ekonoma Citibank Jaromíra Šindela.

Přečtěte si také:
Ekonomika EU se dál propadá, Německo a Francie už ale hlásí mírný růst
Evropská ekonomika se nadále propadá
Evropská unie musí začít šetřit, tvrdí Švédové i šéf eurozóny
Sociální dopady přesáhnou trvání samotné hospodářské recese
Počet lidí bez práce je v Evropě nejvyšší za poslední roky
Evropská unie má začít v příštím roce šetřit
Hospodářská krize opět udeřila, státům platícím eurem hrozí deflace
Česko i celá Evropská unie letos zaznamenají hluboký hospodářský pokles
EU má podle Česka přestat nadměrně utrácet od roku 2010
EK předpovídá unijní ekonomice na letošek propad o téměř dvě procenta

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme