Růst důvěry v českou ekonomiku v srpnu zpomalil. Spotřebitelé se obávají o vlastní finance

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,3 bodu na 87 bodů. Růst důvěry tak výrazně zpomalil proti červenci, kdy se zvýšila o 9,5 bodu. V srpnu byla důvěra vyšší mezi podnikateli, naopak u spotřebitelů klesla. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou všechny indikátory důvěry stále nižší, důvodem je epidemie koronaviru a s ní související opatření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růst důvěry v českou ekonomiku v srpnu výrazně zpomalil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výraznější zvýšení důvěry v ekonomiku jsme zaznamenali jen v odvětví obchodu, kde podniky oproti minulému měsíci hodnotí podstatně lépe svou současnou ekonomickou situaci. Ve službách se naopak důvěra mírně snížila, a to zejména v důsledku horšího hodnocení očekávané poptávky,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Banky po koronavirové krizi urychlily digitalizaci služeb, část poboček proto zruší

Číst článek

Celková důvěra se nachází na nejvyšší úrovni za uplynulých pět měsíců, řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Nicméně zůstává podle něj výrazně pod úrovněmi z doby před koronavirovou epidemií. Na srpnovém průzkumu je patrná nejistota zejména ve službách a dále na straně spotřebitelů, což je provázáno právě s virovou pandemií, dodal.

Mezi podnikateli vzrostl indikátor důvěry o 0,8 bodu na 85,5 bodu. V obchodu byla vyšší o 6,9 bodu, v průmyslu o 1,7 bodu a ve stavebnictví o 3,7 bodu. Podle statistiků ale mezi stavaři stále převažují podnikatelé, kteří hodnotí současnou poptávku jako nedostatečnou. Ve službách se důvěra v srpnu snížila o 1,3 bodu.

Pokles důvěry spotřebitelů

S tím, jak se ekonomika vzpamatovává po koronavirovém šoku, roste i optimismus na straně podnikatelů, podotkl analytik ČSOB Petr Dufek. Extrémní chmury, které byly vidět na očekávání podnikatelů ve druhém čtvrtletí, jsou téměř pryč a průmyslové firmy podle něj předpokládají výraznější zlepšení poptávky už v horizontu tří měsíců.

Příspěvek pro seniory je v rozpočtu ustojitelný, tvrdí Havlíček. ‚Předvolební korupce,‘ oponuje Skopeček

Číst článek

„Teď už jen zbývá, aby tyto předpoklady byly podloženy zakázkami,“ poznamenal.

Mezi spotřebiteli klesla důvěra v ekonomiku o 1,6 bodu na 94,4 bodu. Proti minulému měsíci se lidé více obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace. Obavy z růstu cen jsou stále vysoké a lidé se také stále bojí zvyšování nezaměstnanosti, uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Souhrnný indikátor důvěry se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Od letošního ledna začal mírně klesat.

V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování.

Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme