Ekonomika USA ve třetím kvartálu rostla o 3,1 procenta. Očekává se ale zvolnění

Ekonomika Spojených států od začátku letošního roku prudce stoupla. Ve třetím čtvrtletí, tedy kvartálního růstu přepočítaném na roční tempo, to bylo o 3,1 procenta. Původně se čekal růst o čtyři desetiny procenty nižší. Řada analytiků předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí tempo hospodářského růstu zvolní na 1,5 procenta kvůli negativním dopadům bouře Sandy a nejistotě ohledně rozpočtových problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burza v New Yorku | Zdroj: Reuters

Podle ekonoma Raiffeisenbank Michala Brožka je kvartální růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 3,1 procenta pozitivní zprávou.

„Dozvědět se, že před čtyřmi až pěti měsíci jsme se měli o trochu lépe, než jsme si mysleli, je určitě lepší, než se dozvědět, že to bylo o trochu horší. Ale je to přeci jen historie a dále se přeci jen jedná o roční tempo. Což znamená, že na mezičtvrtletní bázi revize nedělá ani desetinu procenta,“ upřesňuje Brožka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu americké ekonomiky mluvil na Rádiu Česko Michal Brožka, ekonom Raiffeisenbank

Hurikán sandy je jednorázovou záležitostí a podle Brožka tolik problémů nezpůsobí. Naopak v dalších obdobích přinese novou výstavbu a reinvestice.

„Větším problémem jsou rozpočtové problémy americké vlády a fiskální útes. To si bude vybírat svou daň už od 4. čtvrtletí tohoto roku a v dalších kvartálech,“ pokračuje ekonom.

„Pokud se politici v USA skutečně nedohodnou na ničem a nechají ekonomiku kompletně spadnout z útesu, pak bychom mohli z výkonu americké ekonomiky odepsat tak 4 až 5 procent. To je příliš velká rána do zatím stále slabých nohou americké ekonomiky,“ říká Michal Brožka a dodává:

„Nicméně i když k té dohodě dojde a ta bude příznivá, tak k určitému rozpočtovému utažení dojde a ekonomika to pocítí.“

pir, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme