Přebytek českého zahraničního obchodu stoupl na 18,4 miliardy korun. Pomohl prodej kovů, lodí i letadel

Přebytek českého zahraničního obchodu v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy. Kladný vliv mělo i obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla či jízdní kola. Negativní vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce, továrna, dovolená | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dovoz byl proti loňskému červnu nižší o 6,1 procenta a jeho hodnota dosáhla 286,5 miliardy Kč, vývoz se snížil o 4,2 procenta na 304,9 miliardy Kč.

Nejhorší podmínky v českém zpracovatelském sektoru od června 2009. Důvodem je snižující se výroba aut

Číst článek

„Červnové bilance jsou kladné nepřetržitě od roku 2005, s jednou výjimkou v červnu 2010. Od roku 2012 jsou přebytky navíc dvouciferné,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu Miluše Kavěnová.

Letošní červnový výsledek podle statistiků kladně ovlivnil zejména o 3,1 miliardy korun nižší schodek u obchodování se základními kovy, o 1,8 miliardy klesl také u rafinovaných ropných produktů a o 1,7 miliardy u chemických látek. O 1,9 miliardy se pak zlepšilo kladné saldo u ostatních dopravních prostředků a o více než miliardu u počítačů.

Obchodování s auty, které v červnu nepříznivě ovlivnilo výsledek zahraničního obchodu, vykázalo o 2,7 miliardy korun nižší přebytek. Přebytek obchodu se stroji se meziročně snížil o miliardu.

Přebytek obchodní bilance se státy Evropské unie vzrostl proti loňskému červnu o 6,2 miliardy na 62,2 miliardy korun. Naopak se státy mimo unii se o 700 milionů prohloubil schodek a dosáhl 42,1 miliardy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme