Obchodní dohoda USA a Číny platí. Trumpova kritika postupu Pekingu ohledně covid-19 na tom nic nemění

Obchodní dohoda Spojených států a Číny navzdory napětí platí, uvedli čelní zástupci USA. O tiskové konferenci amerického ministra financí Stevena Mnuchina, obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera a čínského vicepremiéra Liou Chea v pátek informoval list The Financial Times. Společné prohlášení Mnuchina a Lighthizera zmírnilo obavy, že pandemie ukončila křehké hospodářské příměří USA a Číny.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí USA Steven Mnuchin na setkání nejvyšších finančních představitelů skupin sedmi největších ekonomik světa G7 v Kanadě. | Foto: Ben Nelms | Zdroj: Reuters

Uklidňujícímu konstatování Washingtonu předcházela opakovaná kritická vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa týkající se čínského postupu proti koronaviru. Čína podle šéfa Bílého domu nedokázala koronavirové krizi zabránit. Minulý víkend Trump v rozhovoru s televizí Fox News pohrozil, že obchodní dohodu ukončí, pokud Peking nedostojí svým závazkům.

Trump navštívil arizonskou továrnu na respirátory. Neměl roušku a mluvil o hospodářském zotavení

Číst článek

„Obě strany se shodly, že utváření vládní infrastruktury nezbytné k úspěšnému dovršení dohody dobře pokročilo. Dohodly se také, že obě země navzdory současné světové zdravotní krizi včas dostojí závazkům z dohody,“ uvedli ve společném prohlášení Mnuchin a Lighthizer.

Peking a Washington v polovině prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální hospodářský růst.

Míra nezaměstnanosti v USA vystoupila na poválečné maximum, zaniklo přes 20 milionů pracovních míst

Číst článek

Peking se zavázal, že během dvou let zvýší nákupy zboží a služeb z USA o 200 miliard dolarů (přes pět bilionů Kč). Někteří odborníci přitom již před vypuknutím epidemie schopnost Číny splnit tento závazek zpochybňovali. Jejich odhad umocňuje i nynější prudký pokles poptávky.

„Čína nedokáže dohodu naplnit a Spojené státy to vědí. Jestliže bude Washington vůči plnění striktní, dohoda se rozpadne,“ uvedl Š' Jin-chung, který je ředitelem centra pro americká studia na jedné z pekingských univerzit. Možnost, že by Trump uvalil na Čínu ve stávající ekonomické situace, považuje za "šílenství".

Jiní mají za to, že Čína svým závazkům dostojí. Myslí si to i ředitel ústavu amerických studií při čínské akademii sociálních věd Chuang Pching. „Postoje Liou Chea a Lighthizera byly vždy pragmatické a neovlivní je problémy jiných ministerstev,“ konstatoval Chuang. Jestli se pandemie ve Spojených státech zhorší, přitvrdí podle něj i Trumpovy výpady proti obchodu s Čínou a globalizaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme