Ekonomové: Mertlíkova demise je negativní zprávou

Špatná zpráva, tak hodnotí většina ekonomů demisi Pavla Mertlíka. Obávají se hlavně toho, že odchod Mertlíka a jeho lidí může poškodit a zpomalit rozběhnutou privatizaci. Na demisi ministra financí zareagovaly poklesem kursu na kapitálovém trhu zejména tituly, které souvisejí s privatizačními akcemi, došlo k poklesu i na trhu dluhopisů a oslabil také kurs koruny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonom Miroslav Singer ovšem patří k těm, kdo Mertlíkovy rezignace nelitují. Jak uvedl pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Pavel Mertlík je spolu s premiérem nejvíce zodpovědný za dramatické rozpočtové deficity, ketré budeme muset zaplatit všichni.

Po ohlášení demise ministra Mertlíka zahraniční i domácí investoři prodali státní dluhopisy za miliardu korun. Počítají s dalším zadlužováním státu, který bude vydávat další a především levnější dluhopisy. Ty potom investoři znovu nakoupí. Nyní se zbavovali především obligací s deseti a patnáctiletou splatností. Podle Martina Nejedlého ze společnosti Fincentrum snížení ceny znamená zvýšení výnosů z dluhopisů a tlak na úrokové sazby.

Milan Kopp, Bohumír Mazáč, Radek Mokrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme