Ekonomové považují za největší problém míru nejistoty

Před různými katastrofickými scénáři ekonomického vývoje varovali dnes po společném obědě prezident, Václav Klaus a premiér, Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar

Jan Švejnar | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

I když situace v celé Evropě je podle nich vážná, není prý na místě podléhat panice, protože lidé i podniky by se pak zbytečně báli investovat nebo nakupovat. Podle hlavy státu vláda nějaké nástroje k řešení má, nemůže ale zvrátit hlubokou evropskou krizi.

Ekonom Jan Švejnar, předseda řídícího výboru CERGE institutu v Ozvěnách dne poznamenal, že je žádoucí nevyvolat paniku. „Protože panika sama o sobě způsobuje katastrofální pokles. Čili, i když světová ekonomika a především evropská ekonomika pravděpodobně zpomalí, mnozí věří, že Evropa půjde do recese v tomto roce, nicméně panika není namístě, protože, doufejme, že pokles bude pomalyý,“ řekl s tím, že americká ekonomika si zatím vede poměrně dobře a stejně tak Čína a Brazílie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném vývoji ekonomiky ve světě i v Česku debatovali v Ozvěnách dne ekonomové Jan Švejnar a Luděk Niedrmayer

ČTĚTE TAKÉ: Prezident s premiérem připustili vážnost ekomomické situace. Odmítli paniku

Bývalý viceguvernér Centrální banky, analytik společnosti Delloite, Luděk Niedermayer zdůraznil, ž charakteristickým rysem dnešní doby je nejistota. „Epicentrum problému je v Evropě a ten problém se nevyvíjí od soukromé ekonomiky, ale je v sektoru veřejném, což svým způsobem podle mého názoru nebezpečnost situace zmírňuje.“

„V roce 2008 a 9 se podařilo veřejnému sektoru podpořit soukromou ekonomiku, která se dostala do velkých problémů, nyní jsme trochu v opačné situaci. Nedá se předpokládat ve velké míře, že by velké míře soukromý sektor pomohl vládám, ale vlády mají dostatek nástrojů, aby přesvědčily soukromý sektor, že se vyrovnají se se situací,“ míní Niedermayer.

Luděk Niedermayer | Foto: Anna Duchková

Jan Švejnar připomněl, že Evropa představuje zhruba čtvrtinu světového HDP. „Jestli se v Evropě nepodaří uspokojivě vyřešit, a tak to bude mít silný dopad všude jinde.“ Podle jeho slov budou mít činy evropských představitelů vliv na to, jak budou postupovat soukromé trhy a investoři. „Je to problém celé Evropy, včetně zemí, které nejsou v eurozóně. Je to fiskální problém.“

Za zásadní hrozbu pro Česko označil Niedermayer zpomalení evropské ekonomiky, na jejíž poptávce po našich exportech stojí naše prosperita. „Vyvolávat paniku je kontraproduktivní, ale také bezdůvodné. „Kdyby části lidí reálný příjem klesl, či nerostl, tak díky tomu, jak bohatou zemí jsme, jak máme vysokou životní úroveň máme, tak opravdu nehovoříme o žádné katastrofě.“

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme