Ekonomové tvrdí, že se blíží druhá vlna recese

Česká ekonomika zpomaluje. Ministerstvo financí i centrální banka tento týden výrazně zhoršily své odhady dalšího vývoje v příštím roce, nově tak počítají s růstem HDP o přibližně 1 procento. Řada ekonomů ale výkon hospodářství vidí podstatně černěji a mluví o příchodu druhé vlny recese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance | Foto: Free Digital Photos

Při první recesi v roce 2009 naprostá většina odhadů vývoje nevyšla. Ještě v říjnu 2008 počítalo ministerstvo financí s růstem HDP o 3,7 procenta, nakonec se ekonomika další rok propadla o skoro 5 procent. Tahle ekonomická prognóza je přitom velmi důležitá, protože na jejím základě je vždy sestavován státní rozpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji české ekonomiky informoval v odpoledním Radiožurnálu Tomáš Medek

Ten na příští rok přitom sestavilo ministerstvo financí opět na základě optimističtější červencové prognózy a až na jaře chce přijít s aktualizací. Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank a bývalého ministra financí Pavla Mertlíka tak resort opakuje stejnou chybu jako před poslední krizí.

„Mě chování ministerstva financí překvapuje, protože základní zásada sestavování jakéhokoli rozpočtu je zásada opatrnosti. Když mám nějakou velkou nejistotu, tak se při plánování držím raději horší varianty tak, abych nebyl negativně překvapen,“ řekl Mertlík.

Věštění z křišťálové koule

Podle řady ekonomů se příští rok skutečně vrátí recese. Rozhodně by ale neměla být tak hluboká jako ta poslední. Analytici ale dodávají, že odhadovat růst ekonomiky na rok 2012 je v současné turbulentní době jako věštění z křišťálové koule.

Ekonom Next finance Vladimír Pikora připomíná, že česká ekonomika v posledních letech vždy rostla pomaleji než Německo, jeho hospodářství by přitom v příštím roce mělo přidat jen asi 0,8 procenta.

„V příštím roce není nic, co by mohlo ekonomiku držet nad vodou. Čeká nás zvýšení DPH, to znamená, že domácnosti budou více šetřit. Zároveň s tím bude šetřit i vláda. Vývoj ve světě je krajně nepříznivý, lze předpokládat, že poptávka po českém zboží v zahraničí bude spíš nižší,“ vypočítal Pikora.

Další vývoj ekonomiky podle něj určí až to, jestli a jak rychle se podaří vyřešit dluhovou krizi v eurozóně.

Igor Maňour, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme