Ekonomy příjemně překvapil pokles nezaměstnanosti

V České republice je zase o něco méně lidí, kteří nemohou najít práci. V listopadu se totiž snížila míra nezaměstnanosti na 8,4 procenta, a to znamená, že práci hledalo 457 tisíc lidí. To je proti říjnu o více než tři tisíce nezaměstnaných méně. Přesto je ale nezaměstnanost v každém kraji jiná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

Tradičně nejvíce lidí bez práce je v okrese Most - přes 20 procent. V těsném závěsu je okres Karviná s osmnáctiprocentní nezaměstnaností. Naopak nejlépe je na tom Praha a střední Čechy. To, že se v listopadu nezaměstnanost snížila, ale ekonomy překvapilo.

Podle Markéty Šichtařové nezaměstnaných na podzim spíš přibývá. "Chladnější počasí totiž obvykle znemožňuje některé sezónní venkovní práce, například v zemědělství. Proto je listopadový pokles nezaměstnanosti velice příjemným překvapením. Znamená to, že ekonomice se nebývale daří a že podniky generují stále nová pracovní místa," upřesnila.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka klesá nezaměstnanost díky tomu, jak se ekonomika vyvíjí dlouhodobě. "Vysoký růst, tvorba nových pracovních míst, vysoké investice se podílejí právě na snižování míry nezaměstnanosti, a podle našeho názoru dosáhne na konci letošního roku 8,8 procenta, zatímco ještě na konci loňského roku dosahovala 9,5," doplnil.

S tím souvisí ještě jedna dobrá zpráva. Najít práci u nás je podle Markéty Šichtařové stále snazší. "Klesá totiž dlouhodobě počet uchazečů o jedno pracovní místo."

Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme