Elektrárna Chvaletice spustila jeden z bloků, Česko už má elektřiny dostatek

Česká republika elektřinu po pátečním výpadku elektráren Temelín a Chvaletice dál nedováží. Uhelná Elektrárna Chvaletice před polednem obnovila výrobu elektřiny v jednom ze čtyř odstavených bloků. Blok má výkon 205 megawattů. Kvůli úplnému odstavení Temelína a Chvaletic muselo Česko v pátek 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chladící věže Chvaletické elektrárny | Foto: Martin Vonka

Dovoz elektřiny mohl ČEPS zastavit poté, co v pátek odpoledne v Česku klesla spotřeba elektřiny.

„Situace je v tomto ohledu klidná a nevypadá to, že by mělo dojít k nějakým dalším problémům,“ popsala aktuální stav mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Barbora Peterová.

Elektrárna Chvaletice původně předpokládala, že by blok, jehož kotel byl zanesený struskou, mohla spustit už v noci na dnešek.

„Vyčištění je obtížnější, něž udávala původní prognóza,“ uvedl dnes ráno generální ředitel chvaletické elektrárny Luboš Pavlas.

Temelín, největší zdroj výroby elektřiny v Česku, loni do sítě dodal 14,95 TWh elektřiny, zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v ČR. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenty.

Druhý blok, odstavený kvůli netěsnosti, by měl najet v pondělí. Zbývající dva bloky elektrárny podstupují dlouho plánovanou opravu.

Každý z bloků má výkon 205 megawattů, celkový výkon elektrárny je 820 megawattů.

V Temelíně od 3. září stojí první blok kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. K přenosové soustavě by měl být připojen v noci z neděle na pondělí. Druhý výrobní blok Temelína odstavili energetici v noci na pátek kvůli poruše.

Česko dlouhodobě elektřinu vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme