‚K odchodu není důvod.‘ Rezignace bulharské ministryně kvůli ČEZ prý nebude přijata

Rezignace bulharské ministryně energetiky Temenužky Petkovové, která se k odchodu z funkce rozhodla v souvislosti s prodejem bulharských aktivit české energetické skupiny ČEZ, nebude přijata. Uvedl to v úterý náměstek předsedy bulharské vlády Krasimir Karakačanov.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Petkovová minulý měsíc rezignovala po zprávách médií, že je napojená na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom, která majetek společnosti ČEZ v Bulharsku kupuje. Premiér Bojko Borisov tehdy prohlásil, že rezignaci přijme.

V úterý však bulharská vláda postoj k rezignaci ministryně změnila s tím, že k odchodu Petkovové neexistuje žádný důvod. „Rezignace Temenužky Petkovové nebude přijata," uvedl Karakačanov. Dodal, že toto rozhodnutí padlo na schůzce, které se zúčastnila většina vládních ministrů.

Vysvětlete nám bulharské obchody, vyzval Babiš vedení ČEZ

Číst článek

Inercom, jehož jmění činí zhruba 100 milionů leva (1,3 miliardy Kč), má převzít aktivity s ročními tržbami kolem 1,8 miliardy leva (přes 23 miliard Kč), píše agentura Reuters. Transakce vyvolala v Bulharsku značné pochybnosti, zda tak malý podnik, jako je Inercom, dokáže financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy.

Společnost Inercom v úterý v Praze začala jednat s firmou ČEZ o konečném schválení transakce a o možném zapojení bulharské vlády do dohody. Rozhovory mají pokračovat do konce týdne.

Borisov podle agentury Reuters uvedl, že vláda zvažuje právní změny, které by zajistily, aby měl stát v podobných transakcích své slovo. V minulosti premiér odmítl výzvy opozice k zpětnému odkupu energetických aktivit státem.

Bulharský premiér nařídil prověření prodeje majetku firmy ČEZ. Transakce vyvolává pochybnosti

Číst článek

Minulý týden Borisov vyzval centrální banku a zpravodajskou službu k prověření dohody o prodeji aktivit firmy ČEZ, jejíž hodnota se odhaduje na zhruba 320 milionů eur (přes osm miliard Kč). Inercom tvrdí, že bude transakci financovat bankovními úvěry, odmítá však poskytnout podrobnosti.

Opoziční Bulharská socialistická strana (BSP) spustila kampaň proti prodeji aktivit společnosti ČEZ a vyzvala prokuraturu, aby přezkoumala původ finančních prostředků, které chce Inercom k této transakci použít. Ve středu se BSP zapojí do protestu proti prodeji, který se má konat v Sofii, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme