Elektřina a plyn podraží méně, než se čekalo

Ceny energií v příštím roce nevzrostou tolik, jak se původně předpokládalo. Po jednání vlády to oznámil její mluvčí Libor Rouček, a to na základě informací Energetického regulačního úřadu. Ten je oprávněn stanovit ceny s konečnou platností. Za elektřinu budou domácnosti i po Novém roce platit ve všech krajích stejně, a to o necelých deset procent více než dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodiče elektřiny | Foto: Markéta Kaclová

Regulační úřad původně navrhoval rozdílné ceny elektřiny podle regionů. Zdražení mělo být v rozmezí od sedmi do 16 procent. Vyšší cenu za elektřinu proti původnímu návrhu tak budou muset platit lidé na jižní a severní Moravě a ve středních a severních Čechách, kde se uvažovalo jen o sedmiprocentním nárůstu. Na rozhodnutí zvýšit ceny elektřiny plošně nejvíc vydělají obyvatelé jižních a západních Čech, kteří měli mít elektřinu dražší až o 16 procent.

Ceny plynu se pro domácnosti zvýší v průměru o pět procent, zatímco předpoklad byl 10 procent. Pokud jde o ceny energií pro velkoodběratele, tak ty se podle mluvčího Libora Roučka v některých případech dokonce snižují.

Jaroslav Hausdor, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme