Elektřina a plyn ve většině regionů podraží

Domácnosti budou mít příští rok dražší elektřinu. V některých regionech podraží i plyn. Regulované ceny energií na rok 2005 zveřejnil Energetický regulační úřad. Ceny elektřiny od ledna vzrostou pro domácnosti o 4,3 procenta. Plyn má být dražší o 1,3 procenta. Podle Energetického regulačního úřadu se v některých městech zvýší i ceny dodávek tepla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsvícená žárovka | Foto: Jan Rosenauer

Předseda úřadu Josef Fiřt vysvětlil, že u elektřiny v České republice budou mezi jednotlivými regiony rozdíly: "Nejvýraznější úpravy cen pocítí zákazníci v zásobovacích územích Jihočeského a Jihomoravského kraje, avšak v rozdíleném pojetí. Protože tyto společnosti Jihočeskou a Jihomoravskou energetiku vlastní společnost E.on, od 1. ledna dojde spojení těchto společností a tím i vyrovnání cen mezi těmito oblastmi a bude jedna regionální cena pro jižní Čechy a jižní Moravu." Na jižní Moravě zdraží, a to o 7,6 procenta, na jihu Čech naopak zlevní o 5,8 procenta.

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti bude 2356 za megawatthodinu bez DPH, čili nárůst asi o 98 korun. Úřad určil ceny elektřiny na příští rok jen domácnostem, pro ostatní zákazníky bude trh liberalizovaný.

Plyn pro všechny kategorie odběratelů podraží v průměru o 1,5 procenta. Odběratelům v Praze a východních Čechách plyn zlevní. Nejvíce, o 3,3 procenta, podraží ve středních Čechách. Úřad nestanovoval ceny pro velkoodběratele, pro ty je trh od ledna liberalizovaný.

Regulátor také předpokládá zdražení o tři procenta u tepelné energie vyrobené z uhlí, u ostatních paliv v průměru o sedm procent, především kvůli nárůstu ceny plynu.

Podle analytika společnosti Wood and Company Tomáše Pilaře by pak mohlo být dražší i zboží v obchodech. Myslí si ale, že nijak dramatické to nebude: "Výrobci si samozřejmě uvědomují, že pokud by ceny výrazněji zvýšili, tak by lidé ztratili zájem o nákup takovýchto produktů, a proto se domnívám, že výrobci musejí hledat úsporu jinde. zejména jde o zavádění modernějších technologií a zvyšování produktivity,"poznamenal Pilař.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme