Za leden a únor změnilo dodavatele elektřiny nejvíc domácností v historii České republiky

V lednu a únoru vyměnil dodavatele elektřiny rekordní počet domácností. K jiné společnosti jich přešlo přes 94 tisíc. To je o třetinu víc než ve stejném období loni a vůbec nejvíc v historii Česka. Vyplývá to z údajů společnosti OTE.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka PxHere (CC0 Public Domain)

Průměrná cena elektřiny stoupla podle statistického úřadu meziročně o devět procent. Domácnosti tak zkouší ušetřit přechodem k jinému dodavateli. „Cenové rozdíly mezi nejdražšími a nejlevnějšími dodavateli jsou výrazné. Změnou dodavatele lze ten dopad na rodinný rozpočet v podstatě eliminovat,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Konec levné elektřiny, dražší potraviny, ale levnější nafta a benzin. Co čeká Česko v roce 2019?

Číst článek

Distributoři zdražovali kvůli výraznému růstu cen elektřiny na burzách. Ten se ale v předchozích měsících zastavil. Podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera by tak zdražování mohlo skončit.

„Některým dodavatelům budou ještě dobíhat starší kontrakty. Budou muset převést na zákazníky to cenové zvýšení. A co se týče těch kontraktů, které byly už přeceněny ke konci tohoto roku, nemělo by dojít k jejich navyšování,“ říká Pfeiler Radiožurnálu.

Elektřina pro domácnosti a firmy ale zdražovala už během roku 2018. Podle statistik společnosti OTE přešlo od ledna do listopadu 2018 k jiné firmě téměř 350 tisíc domácností.

Lidé mění taky dodavatele plynu. Za první dva měsíce přešlo k jiné společnosti 52 tisíc domácností.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme