EET by mohla být odložena do konce roku. Zároveň chce premiér snížit DPH u ubytovacích služeb

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že elektronická evidence tržeb (EET) by se mohla odložit až do konce roku. Babiš to uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. Následně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla serveru Blesk, že odklad EET bude vláda schvalovat již v pondělí a v úterý by jej měla schválit sněmovna ve stavu legislativní nouze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Vláda podle premiéra také připraví program na pomoc podnikatelům v cestovním ruchu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatím sněmovna schválila pozastavení celé EET na dobu stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května. Od 1. května měla být EET spuštěna v další vlně pro ty, kteří dosud neevidovali tržby. Jde například o řemeslníky nebo lékaře.

Senát schválil, že zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb budou povinně sdílet údaje s úřady

Číst článek

Babiš dále uvedl, že bude prosazovat snížení DPH u ubytovacích služeb z 15 na deset procent, protože tento sektor krize kvůli koronaviru zasáhne nejvíc a zřejmě trvale. Podle Babiše je Česko zemí s třetí nejvyšší sazbou DPH pro ubytovací služby v Evropě. Od května již klesla sazba DPH z 15 na deset procent u stravovacích služeb.

Vláda podle premiéra také připraví program na pomoc podnikatelům v cestovním ruchu. „Je to sektor nejvíce postižený, asi i bude trvale kvůli zavřeným hranicím. Uvažujeme o dalším programu à la Covid,“ uvedl Babiš.

Program pro restaurace a hotely

Programy Covid na podporu malých podnikatelů má na starosti Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). V principu jde o úvěry komerčních bank, za něž ČMZRB částečně ručí. „Musíme přijít s programem, který například podpořil investice do ubytovacích kapacit,“ dodal premiér.

Na pondělní vládě navrhnu, aby se EET pro všechny vlny odložila do konce roku 2020. Jak ti, kteří spadali do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak ti, kteří měli původně začít evidovat 1. května, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

19:38 – 03. 05. 2020

3 75

Odklad EET jsem před měsícem navrhoval ve dvou variantách, do konce tohoto roku, nebo ideálně příštího!
Ani jednu variantu vládní koalice nepodpořila, aby s ní teď přišla, sice dlouhé vedení, ale malý úspěch to je. 😉👍 Budu rád, když se vláda bude častěji a rychleji inspirovat.

19:23 – 03. 05. 2020

14 177

Podle nedělního vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR by vláda měla vytvořit pro restaurace i hotely speciální uvěrový program Covid s vyšším ručením pro komerční úvěry. Restaurace a kavárny mají totiž podle svazu dva zásadní fixní náklady, které je při současných restrikcích zatěžují. Jde o mzdy zaměstnanců a nájmy.

V pondělí bude vláda jednat také o návrhu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), aby stát postiženým podnikatelům uhradil polovinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Dalších 30 procent by měl uhradit pronajímatel a 20 procent nájemce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme