Elektronické účetnictví může zajistit spravedlivější daně. Vyšší DPH nikoli

Podle názoru Svazu obchodu a cestovního ruchu by měla vláda ještě zvážit plány na zvýšení DPH a spravedlivější výběr daní zajistit spíše nástrojem, který před časem politické špičky odmítly, tedy registračními pokladnami. Registrační pokladny jsou však součástí komplexního projektu elektronického účetnictví, které si klade za cíl minimalizovat šedou ekonomiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokladna | Foto: Tomáš Adamec

Šedá ekonomika čili daňové úniky jsou v současné době zhruba 15 procent. Proto k zavedení elektronického účetnictví vyzvalo dnes vedení Svazu obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by na vyšší DPH dopláceli velcí prodejci, kteří daně odvádějí řádně. Menších podnikatelů by se takové opatření dotklo pouze okrajově.

Česká republika je mezi vyspělými evropskými zeměmi dosud jediná, která nemá povinně zavedené elektronické účetnictví, tedy evidenci odvodu daní a evidenci tržeb. Tento nástroj, jehož součástí jsou i zmíněné registrační pokladny, by měl sloužit k zabránění daňových úniků.

„Část vlády o tom uvažuje. Uvažuje o tom například ministerstvo práce a sociálních věcí, protože se to týká i výběru pojištění sociálního,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne, který zdůrazňoval nutnost zavedení elektronického účetnictví, byl Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Ačkoli se Svaz obchodu a cestovního ruchu ještě v roce 2004 zasazoval o to, aby poslanecká sněmovna na své půdě registrační pokladny neschválila z důvodu neúměrné finanční a administrativní zátěže obchodníků, podle jeho prezidenta Zdeňka Juračky je dnes doba již o kus dál.

Náklady na zavedení registračních pokladem jsou dle jeho názoru třetinové a navíc provozovny jsou již většinou v současné době vybaveny pokladnami, které mohou sloužit i jako pokladny registrační. Podle Zdeňka Juračky by k nim mělo stačit připojit fiskální modul, který pak zajišťuje kontrolu daňových odvodů.

Zavedení elektronického účetnictví, které svaz navrhuje a na jehož nutnosti se podnikatelská reprezentace jednoznačně shoduje, je ve prospěch státního rozpočtu, jenž prochází v poslední době radikálními škrty. Zároveň z něj nepožaduje žádné dotace.

Podle informací Zdeňka Juračky by měl být přínos zavedení elektronického účetnictví včetně sociálního a zdravotního pojištění až 90 miliard korun.

„Ministerstvo financí říká, že částka je přehnaná. Ale kdyby to narovnání dělalo 70 miliard, tak je to obrovský peníz,“ dodává Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Zdeněk Juračka také nepočítá, že k vyrovnání by mělo dojít hned, ale zato by k němu došlo na všech úrovních.

Jana Vondráčková, Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme