Tesla ve třetím čtvrtletí vykázala rekordní zisk. V plusu je teprve potřetí v historii

Tesla ve třetím čtvrtletí letošního roku vykázala rekordní výnos 311,5 milionu dolarů (7 miliard korun). Po patnácti letech existence je společnost v zisku přitom teprve potřetí. Jedná se o velké vítězství hlavně pro jejího zakladatele a generálního ředitele Elona Muska, který investorům již dříve v tomto roce slíbil profit. Podle serveru BBC je společnost v plusu poprvé od roku 2016.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Tesly Elon Musk. | Foto: Noah Berger | Zdroj: Reuters

„Normálně bychom řekli investorům, aby se vyhnuli přílišné víře ve výsledky za jedno čtvrtletí, ale tyto tři měsíce v Tesle opravdu sehrály svou roli,“ řekl BBC Nicholas Hyett ze společnosti Hargreaves Lansdown s tím, že tyto výsledky jsou znamením, že se firma začala zlepšovat.

Spor s regulátory ukončí vyrovnání za 20 milionů dolarů a odchod Muska z čela Tesly

Číst článek

Akshay Anand, analytik z Kelley Blue Book úspěch nazval „velmi silným“ čtvrtletním výkonem. Dodal, že „nyní je otázkou, zda z toho Tesla dokáže udělat tradici, nebo zda je to jen jednorázová událost.“

Musk uvedl, že společnost je na dobré cestě být v zisku i ve čtvrtém kvartálu.

Vítězství pro Muska

Čtvrtletní profit se stal povzbuzením právě pro šéfa Tesly, Elona Muska, který byl kritizován za nedodržování svých předchozích slibů a také za jeho nevhodné chování.

Minulý měsíc jej například americký finanční regulační úřad obvinil z okradení investorů tím, že prohlásil, že zajistil prostředky na převzetí Tesly do soukromých rukou.

Obě dvě strany spor nakonec vyřešily dohodou – Musk odstoupil ze své pozice prezidenta a zaplatil pokutu. Díky tomu mohl zůstat generálním ředitelem firmy.

Během telefonátu s finančním analytikem Musk řekl, že cílem Tesly je být v zisku každé další čtvrtletí.

Dohodu Tesly a Muska s burzovními regulátory schválil soud, akcie Tesly vzrostly

Číst článek

Očekává hlavně velký zájem v Evropě a Číně, kde má značka v plánu začít prodávat Model 3s už příští rok. Cílem je zvýšit prodeje mimo USA na milion aut za rok.

Úspěchu předcházely potíže

Tesla až doposud vykazovala převážně ztrátové výsledky, ještě nikdy v historii nedosáhla výročního finančního zisku a minulý rok měla navíc potíže s dosažením výrobních cílů i s doručováním vozidel zákazníkům po tom, co jí vzrostl počet objednávek.

Kvůli tomu začaly vyvstávat pochybnosti o jejím finančním stavu.

Současný úspěch se dostavil až po tom, co značka začala posilovat výrobu a s ní také prodeje. Nárůst prodejů také zdvojnásobil celkový příjem společnosti na 6,8 miliardy dolarů (154 miliard korun) za čtvrtletí, což je více než dvojnásobek zisku před rokem.

mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme