V Bruselu skončil summit EU. Evropští lídři se dohodli na podmínkách odstřižení od ruských energií

Předběžná dohoda na vyhlášení embarga na dovoz ruské ropy je pro Česko úspěchem, prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Spolu s dalšími evropskými lídry se dohodl na ukončení dovozu ruské ropy námořní cestou a výjimce pro ropovod Družba. Z něj surovinu čerpá i Česko.

Od zpravodaje z místa Brusel (Aktualizováno: 17:23 31. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu lídrů Evropské unie, na kterém se snaží dohodnout na sankcích proti dovozu ruské ropy

Francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu lídrů Evropské unie, na kterém se dohodli na embargu na dovoz ruské ropy | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

České rafinerie budou moci jako doposud odebírat ropu z ropovodu Družba. Protože ale v produkci ropy Česko není soběstačné, vyjednalo si navíc odklad ze základu předprodeje zpracovaných ropných produktů z ruských surovin, a to až do poloviny roku 2024. Tak bude možné odebírat naftu ze Slovenska.

Podle premiéra Petra Fialy je dohoda na embargu vynikající zprávou pro Česko i celou unii. Fiala také zdůraznil, že ve vyjednávání šlo o věcné argumenty.

Unie zákazem ruské ropy ukázala, že spolupracuje, říká Fiala. Česko bude mít dočasnou výjimku

Číst článek

„Nehrozili jsme žádným vetem a nevykřikovali jsme nic do médií. Jednali jsme, snažili jsme se vysvětlit naše postoje a naše problémy. Fungovalo to velice dobře. Po této stránce si myslím, že vyjednávání je správná cesta, lepší než nějaké hrozby,“ řekl Fiala.

Lídři vyzvali k zavedení společných nákupů energií a rychlému doplnění plynových zásobníků před zimní sezónou. Ve snaze regulovat dopad rostoucích cen elektřiny a plynu rovněž pověřili Evropskou komisi, aby prověřila možnosti zavedení cenových stropů, o nichž mluví zvláště jihoevropské země.

Omezení dovozu plynu

Evropský blok se kvůli ruské agresi připravuje na postupné ukončení dovozu fosilních paliv, jejichž prodej zajišťuje Moskvě klíčové zdroje na financování válečného tažení. Lídři se na summitu v principu shodli na částečném zákazu dovozu ropy, v srpnu začne platit dříve dohodnuté embargo na import uhlí.

Snížení dodávek plynu, na jehož přísunu jsou unijní země nejzávislejší, zatím není na pořadu dne, mnoho států však na ukončení jeho odběru tlačí.

„Musíme mít jasnou odpověď na to, jak se opravdu zbavit závislosti na dodávkách fosilních paliv z Ruska,“ řekla po jednání předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Rusko je nejen nežádoucím, ale i nespolehlivým dodavatelem a EU se musí připravit na možná omezení ze strany Moskvy, dodala.

Summit se podle ní shodl na cestách, kterými by unie měla ruské energie nahradit. Patří mezi ně zejména urychlení přechodu k obnovitelným zdrojům. Šéfové států a vlád podpořili mimo jiné urychlené vydávání povolení pro obnovitelné projekty a investice do solárních, vodních větrných, vodíkových zdrojů či tepelných čerpadel.

Jednomyslná shoda

Ropné embargo má smysl, když bude hned a naplno. Ale přesně takové nebude

Číst článek

Předběžnou dohodu podpořil nakonec i maďarský premiér Viktor Orbán, a to výměnou za vznik nouzového mechanizmu zajištění dodávek ropy pro případ, že by se s ropovodem Družba cokoliv stalo. V takovém případě by bylo možné obnovit námořní přepravu ruské ropy.

Premiéři se jen rámcově shodli na tom, že embargo na dovoz ruské ropy chtějí a že bude založeno na výjimce pro ropovod Družba. O konkrétní podobě sankcí ale nemluvili. V tuto chvíli Evropská komise připravuje právní texty, aby dohodu ze summitu vtělila do sankčního balíčku.

Komise v polovině května navrhla využít na podporu ukončení závislosti na Rusku balík až 300 miliard eur (7,4 bilionu korun), které by do konce desetiletí měly kromě investic do obnovitelných zdrojů sloužit například k přizpůsobení infrastruktury dodávkám zemního plynu či LNG z nových zdrojů.

O detailech začnou od středy znovu vyjednávat diplomaté unijních zemí. Shodnout se musí jako vždy jednomyslně. Zatím je těžké odhadnout, zda se díky předběžné dohodě ze summitu podaří vyjednávání urychlit a sankce dokončit obratem, nebo zda se objeví další technické překážky.

Viktor Daněk, Renata Kropáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme