EMV zahájila arbitráž proti Česku kvůli zmařené investici do TV 3

České republice hrozí, že bude znovu platit kvůli zmařené investici do soukromé televize. Lucemburská společnost EMV totiž zahájila arbitráž proti Česku, kvůli údajně zmařené investici do regionální televize TV 3. Její hodnotu odhaduje EMV na více než 45 miliónů dolarů, což je zhruba miliarda korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

Mluvčí ministerstva financí Radek Němeček k tomu Českému rozhlasu řekl: "Záleží na konkrétním arbitrážním řízení a na konkrétních arbitrech, jak tento případ posoudí a rozhodnou. Nicméně ministerstvo financí je názoru, že v případě tohoto sporu byly primárně porušeny povinnosti vyplývající ze smluvních ujednání mezi zahraničním investorem a fyzickou osobou, panem Martinem Kindenayem. Tedy, že primárně jde o spor v rovině soukromoprávní."

Jedná se už o osmou arbitráž proti České republice. Například cukrovarnická britsko-francouzská společnost požaduje po státu asi tři miliardy korun za diskriminaci a také za to, že neochránil trh s cukrem před nelegálními dovozy.

"Co se týče této arbitráže, podal žalobce začátkem července specifikaci žaloby. Česká republika nyní toto podání zkoumá a do konce roku musí předložit arbitrážnímu soudci svou odpověď," vysvětluje Radek Němeček v jaké fázi je tento případ.

Česká republika už některé arbitráže prohrála. 327 miliónů korun zaplatila například firmě Diag Human. Firmě CME za zmařenou investici do televize NOVA uhradila 10 miliard korun.

Marie Matúšů, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme