Energetická koncepce obsahuje šest variant, ministerstvo průmyslu preferuje jadernou energii

Vláda by dnes měla rozhodnout o nové dlouhodobé energetické koncepci státu. Ta obsahuje šest variant vývoje v této oblasti do roku 2040. Ministerstvo průmyslu se přiklání k podpoře zejména jaderné energie, následované zemním plynem a ropou. Kromě toho mají ministři řešit i plán, jak dosáhnout v následujících pěti letech větších energetických úspor. Diskutovat možná budou také o další těžbě uranu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mládek na briefingu ČSSD

Jan Mládek na briefingu ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Dlouhodobá energetická koncepce státu by se mohla zakládat především na energii z jádra. Jednatel firmy pro energetické analýzy ENA Vladimír Štěpán ale tvrdí, že nejde o reálnou variantu.

„Investice do jaderné energetiky jsou obrovské a těžko se budou moci zaplatit. Dostavba Temelína, popřípadě prodloužení životnosti Dukovan je maximum. Nic víc reálné není,“ vysvětluje Štěpán.

Podle něj můžou uplynout desítky let, než bude možné tyto velké investice využívat. Musí se proto stavět na něčem jiném.

„Správně je tam uveden plyn. Ve státní koncepci je obecně podpora vysoce účinných zdrojů a to je správné,“ hodnotí Štěpán a dodává, že Ukrajinu už lze dnes obejít severními plynovody.

Využívat se podle něj pravděpodobně budou i obnovitelné zdroje. Dokážou ale pokrýt jen lokální spotřebu, říká jednatel firmy pro energetické analýzy.

„Myslím, že se prosadí u maloodběru, tedy pro rodinné domky a podobně. Ekonomicky to bude návratné i bez dotací. Nesporně se to bude rozšiřovat dále,“ odhaduje Štěpán.

Veronika Sedláčková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme