Energetická koncepce podpoří jádro. Uhlí se bude těžit méně, oznámil ministr Kuba

V Česku by se v budoucnu měla více využívat jaderná energie. Počítá s tím aktualizovaná státní energetická koncepce, kterou představil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS. Podíl uhlí na výrobě energie má přitom klesnout na třetinu současného stavu. Ministr chce definitivní podobu dokumentu předložit na konci srpna vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK ministerstva průmyslu a obchodu ke kvalitě pohonných hmot, ministr Martin Kuba

TK ministerstva průmyslu a obchodu ke kvalitě pohonných hmot, ministr Martin Kuba | Foto: Filip Jandourek

Zatímco v loňské verzi mělo jádro pokrýt až 80 procent výroby elektřiny do roku 2040, současná varianta počítá nejvýš s 55 procenty.

„Co se týče jádra, tam určitě chceme navýšit podíl ve výrobě elektrické energie na nějakých 55 procent,“ potvrzuje Kuba. Stačit k tomu má dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín a eventuální dostavba pátého bloku jaderné elektrárny v Dukovanech.

Naopak těžba uhlí se má podle Kuby výhledově velmi významně snižovat. Zatímco dnes se v České republice z uhlí vyrobí asi 60 procent elektřiny, do 30 let má podíl uhlí jako zdroje energie klesnout pod 20 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o třetí na Rádiu Česko mluvili o energetické koncepci ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace

„Podíl uhlí na výrobě jakékoli energie v České republice je dneska nějakých 40 procent. Pokud bychom vzali jenom elektrickou, tak je to zhruba 60. My se chceme dostat o dvě třetiny dolů. Podíl energie z uhlí by měl ze 40 klesnout na nějakých 12 až 17.“

Aktualizovaná energetická koncepce tak podle Kuby jasně neříká, zda nastavené těžební limity uhlí prolomit, či neprolomit, pouze jen popisuje, jak se zmapovanými zásobami uhlí vystačit co nejdéle:

„Do roku 2035 Česká republika vystačí s uhlím bez prolomení těžebních limitů, přesto jsme přesvědčeni, že možná v budoucnu bude některá vláda vystavena tomu, že bude muset o prolomení rozhodnout.“

Česko by mělo přejít od uhlí a solárních elektráren k jádru, radí experti

Číst článek

Uhlí má v teplárenství nahradit například biomasa, ministerstvo počítá i s využitím odpadového tepla. „Chceme a počítáme se spalováním odpadků, které musíme zavést, protože se nám venku na ulici ‚válí‘ 4 miliony tun odpadků, a my je nevyužíváme a zbytečně spalujeme uhlí,“ vysvětluje Kuba.

Greenpeace chválí výrazný pokles využití uhlí

Plánovanou úsporu uhlí oceňuje i Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace. „Ve srovnání s koncepcemi, které překládal třeba pan ministr Tošovský nebo pan ministr Říman, je pokles uhlí v to, co dnes navrhuje pan Kuba, skutečně poměrně významný.“

Rovenský však připomíná, že s ohledem na vlastní energetickou koncepci, kterou organizace Greenpeace zveřejnila před měsícem, je plán celkově nepřijatelný.

„My jsme zhruba před měsícem představili náš vlastní návrh energetické koncepce, který se jmenuje Energetická revoluce pro Českou republiku a který do roku 2040 počítá s úplným vyloučením energie jak z uhlí, tak z jádra. Fosilní zdroje nám tam zůstávají v menším množství, plyn zhruba na 50 procentech současného stavu.“

„V tomto ohledu je samozřejmě to, co dnes představilo ministerstvo, nepřijatelné,“ uzavírá Rovenský.

Martin Křížek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme