Čistý zisk skupiny ČEZ za první pololetí je 33,6 miliardy korun. Meziročně stoupl o 32 miliard korun

Energetická skupina ČEZ měla za první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard korun vyšší. Provozní výnosy vzrostly o 21 procent na 130,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl meziročně o 27,7 miliardy Kč na 59,3 miliardy Kč a podle skupiny byl ovlivněn mimo jiné enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích. Skupina o tom informovala v pondělí v tiskové zprávě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

Energetická skupina ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Růst čistého zisku byl podle společnosti kromě provozních vlivů způsoben také loňskou ztrátou 11,6 miliardy korun související s opravnými položkami k majetku. ČEZ nyní očekává celoroční čistý zisk pro letošní rok mezi 60 a 65 miliardami korun.

ČEZ odchází z Turecka. Chce se zaměřit na obnovitelné zdroje a dekarbonizovat portfolio

Číst článek

„Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 48 až 52 miliard Kč,“ uvedl předseda představenstva a ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 34 až 36 miliard Kč,“ doplnil Beneš.

Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů v prvním pololetí meziročně stoupla o jedno procento na 16,8 TWh.

Naopak výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o šest procent na deset TWh kvůli nižší výrobě v elektrárně Počerady.

ČEZ má 150 miliard zisk z minulých let. Použijme je na pomoc s cenami energií, žádá Havlíček

Číst článek

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta, pokud se klimaticky a kalendářně přepočte, pak o dvě procenta.

Velké podniky spotřebovaly o dvě procenta elektřiny méně, domácnosti pak o 11 procent méně. Vliv na to měly především nadprůměrné teploty v letošním prvním pololetí.

Loni v prvním pololetí také lidé kvůli epidemii covidu častěji pracovali z domova.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme