Energetické štítky by měly přispět k lepší orientaci v provozních nákladech domů

Zájemci o nemovitosti mají mít lepší přehled o jejich provozních nákladech. Přispět by k tomu měly nové průkazy energetické náročnosti. Od prvního ledna by si je měli obstarat už nejen stavitelé nových domů, ale i majitelé těch starších. Nové přehlednější průkazy zavádí novela zákona o hospodaření energií, která vychází z evropské směrnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplování panelových domů ve Vlašimi (1) | Foto: Karel Chlumec

Kritizovala ji většina opozice a neúspěšně vetoval prezident Václav Klaus. Vládní úředníci, mnozí architekti i experti na obnovitelné zdroje energie ale považují novinku za přínosnou.

Měla by přispět k lepší orientaci zákazníků o provozních nákladech jednotlivých domů a nepřímo i podpořit takzvané zelené energie.

„Měla by tam být také uvedena hodnota dodané energie, což je hodnota, která by uživatele měla zajímat a na základě které lze přisoudit roční náklady na energie,“ zdůrazňuje Pavel Jirásek z ministerstva průmyslu a obchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o energetických štítcích přináší redaktor ČRo Jan Prokeš

Průkazy budou vystavovat energetičtí specialisté na základě auditu. A zájemce o dům či byt by ho měl mít na stole nejpozději před podpisem kupní smlouvy.

Energetické štítky mají zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji bytů. Vypracování štítku je přijde řádově na několik tisíc korun, prodražit se může v případě, kdy chybí dokumentace ke starší nemovitosti.

Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří s ohledem na zájmy jak kupujících, tak prodávajících, nechal provést pokusný energetický audit. „Požádali jsem auditora, aby nám řekl reálně bez slev, kolik to bude stát. Objekt za milion sto tisíc nás přišel zhruba na jedenáct tisíc korun,“ říká.

Jan Borůvka považuje za problematické, že za průkazy budou muset platit i majitelé starých domů bez rekonstrukce, přestože budou předem vědět, že na škále energetické náročnosti dostanou nejnižší známku, tedy G.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové opatření má i své kritiky

Kritici štítků také namítají, že se budou falšovat nebo udělovat za úplatu bez skutečného auditu. Třeba ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec považuje štítky za obrovskou a navíc drahou administrativní zátěž, která požadovanou informaci nepřinese. Problém podle něj budou mít hlavně drobní vlastníci.

"Byt není lednička. U té ledničky mám jasnou spotřebu energie, u té nemovitosti ne. Konkrétně u budovy, která je označená štítkem C bude úplně jiná spotřeba energie u bytu, který je položený jižně a severně," říká Evžen Korec.

Realitní makléř Ladislav Fajmon se domnívá, že kvůli štítkům vznikne na trhu s nemovitosmi chaos: "Spousta vesnických domů má ve svých zdech samý tepelný most. Tím, že na tom bude pověšený energetický štítek značící horší parametry, tak tahle budova se může stát totálně neprodejnou."

Podle Františka Macholdy z poradenské společnosti Ekowatt ale pozitiva jednoznačně převažují. „Pokud si chcete koupit auto, tak asi vás zajímá, jakou má spotřebu. Bavíme se u rozdílu půl litru ve spotřebě. U budov jsme zatím tuto informaci nedostávali. V době předprůkazové jsme kupovali zajíce v pytli,“ vysvětluje.

Opatření se nevztahuje na rekreační domy

Sankce za chybějící energetické štítky na budovách budou majitelům nemovitostí hrozit nejdříve od dubna 2013. Do té doby budou úřady při kontrolách shovívavé a budou vlastníkům spíše radit.

Povinnost začíná platit nejdříve v případě prodeje domů i jednotlivých bytů, do roku 2016 i u pronájmů. Do šesti let pak budou muset mít energetické štítky všechny domy, až na výjimky. K nim patří chaty, chalupy, kostely, katedrály, malé průmyslové a jiné dílenské provozy.

Už existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to podle zákonem určené plochy. Průkaz bude platný deset let.

Alžběta Havlová, Jan Prokeš, David Burda, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme