‚Energošmejdi‘ využívají konce Bohemia Energy. Stížností na nabídky nepoctivých podnikatelů přibývá

Přesně před týdnem ukončil své podnikání největší alternativní dodavatel energií, skupina Bohemia Energy. Přes 900 tisíc zákazníků, kteří od něj odebírali elektřinu nebo plyn, tak přecházejí k dodavatelům poslední instance, nebo si hledají jiné. A situace na trhu využívají nepoctiví obchodníci, takzvaní energetičtí šmejdi.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina bude zase dražší, píše MFD. (Ilustrační snímek)

S hledáním nového distributora lidé nemusí pospíchat, elektřinu a plyn jim 6 měsíců budou dodávat dodavatelé poslední instance (ilustrační foto) | Foto: Taner Ardali | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Na trhu, kde ceny energií rostou, vidí energošmejdi další příležitost, jak oslovit potenciální odběratele a nabídnout jim na první pohled výhodné nabídky. Už v létě přitom Energetický regulační úřad upozorňoval na to, že v druhé polovině letošního roku bude stížností na obchodníky přibývat.

Energetický expert: Odběratelům plynu se teď vyplatí počkat, u elektřiny to tak ale být nemusí

Číst článek

Nepoctiví podnikatelé v energetice navíc využívají i poslední měsíce před platností novely energetického zákona. Ta začne platit v lednu a výrazně omezí práva přeprodejců energií.

Stížností podle České obchodní inspekce nebo spotřebitelského centra dTest přibývá už od minulého týdne. Někteří Češi, kteří odebírali energie od Bohemia Energy, už zkušenosti s přeprodejci energií mají. Jedním z nich je sedmdesátiletá paní Jitka z Rychnova nad Kněžnou.

„Babička měla obavy, aby nenaletěla šmejdům a chtěla si to rozmyslet. Jenže paní v telefonu ji třikrát ujišťovala, že podvodníci nejsou, a babička jim v dobré víře jim nadiktovala adresu a jméno. V pondělí volali znova. Babička jim řekla, že nemá zájem o jejich služby, paní jí začala vyhrožovat, že musíme zaplatit pět tisíc korun, a naštvala se a hovor hned ukončila,“ popisuje Radiožurnálu její vnuk Patrik.

Lidé tak musí být ostražití. Někteří energošmejdi se totiž vydávají i za dodavatele poslední instance.

„Tam je nutné vědět, že dodavatelem poslední instance je vždy jen jeden subjekt, respektive jeden u plynu a jeden u elektřiny. Nemůže se stát, že bych spadal k více než jednomu dodavateli poslední instance. Stejně tak doporučujeme na telefonní nabídky nereagovat rychlým unáhleným ‚ano‘, i když rozumím, že situace je neklidná,“ říká vedoucí právní poradny spotřebitelského centra dTest Jana Marková.

ČEZ bude od ledna zdražovat. Ceny elektřiny porostou o třetinu a plynu o polovinu, odhaduje Beneš

Číst článek

Obezřetný výběr

Česká obchodní inspekce teď proto varuje nejen před podomními prodejci energií, ale i před nabídkami na internetu.

„Mnohem lepší je, když si spotřebitel hledá ceny sám. Doporučujeme využít srovnávače cen. Pokud vyplňujete formulář na internetových stránkách online srovnávače cen energií a vyžaduje-li po vás stránka osobní údaje nebo telefonní číslo, zvažte tento krok, protože se vystavujete riziku cíleného a často i obtěžujícího marketingu,“ doplňuje její mluvčí, Jiří Fröhlich.

Zprostředkovatelé energií téměř vždy vyměří zákazníkovi sankci - například za to, že si to rozmyslel a chce od smlouvy odstoupit. Takové pokuty se v průměru pohybují okolo hranice 10 tisíc korun.

Nové dodavatele by si tak každý zákazník měl hledat sám, a to prostřednictvím nezávislého srovnávače cen. Ten nabízí například Energetický regulační úřad prostřednictvím své kalkulačky. Tam lidé jednoduše zjistí, jaké ceny jim jiní dodavatelé nabídnou.

S hledáním nového distributora navíc lidé nemusí pospíchat - elektřinu a plyn jim nyní 6 měsíců budou dodávat zmiňovaní dodavatelé poslední instance. Od ledna začne platit už na začátku zmiňovaná novela energetického zákona, která výrazně posílí práva zákazníků v energetice.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme