EP schválil rozpočet pro příštích sedm let, bude o 3,5 procenta nižší než stávající

Evropský parlament definitivně schválil rozpočtový rámec Evropské unie pro příštích sedm let. Bude o více než tři a půl procenta nižší než v uplynulém období. I tak bude mít v příštím rozpočtovém rámci Unie k dispozici téměř bilion eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Poslancům se podařilo prosadit o něco vyšší rozpočet, než požadovala Rada. I tak se budou muset škrtat desítky miliard eur především v regionálních fondech nebo společné zemědělské politice.

Víc peněz než v předchozích letech naopak půjde na ostrahu společných hranic, konkurenceschopnost a nově také na propojení Evropy moderními komunikačními sítěmi.

Přestože je celkem v rozpočtu pro roky 2014 až 2020 téměř bilion eur, tak celý unijní rozpočet reprezentuje jen jedno procento hrubých národních příjmů celé osmadvacítky.

Kromě tohoto hlavního bodu programu mají poslanci zaujmout stanovisko ke kvótám pro ženy ve vedení velkých podniků. Podle návrhu by jich do roku 2020 mělo být alespoň 40 procent.

A vrací se i evropský evergreen, pravidelné stěhování parlamentu z Bruselu do Strasburgu. Přestože to stojí obrovské peníze a vadí daňovým poplatníkům i samotným europoslancům, tak Francie dosud všechny snahy o ukončení této praxe zmařila.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme