EPH Křetínského a Tkáče koupil v Itálii sedm velkých elektráren

Energetický a průmyslový holding ohlásil významnou transakci, v Itálii kupuje od společnosti E.ON sedm elektráren, šest plynových a jednu černouhelnou, s výkonem větším, než mají dohromady jaderná zařízení Temelín a Dukovany. Pokračuje tak v podobných nákupech, které EPH, spoluvlastněný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem z J&T, odstartoval minulý rok. Tehdy koupil uhelnou elektrárnu na severu Anglie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Sparty Daniel Křetínský | Foto: Filip Jandourek

Podle Jiřího Gavora, analytika z poradenské firmy ENA, je strategie skoupení řady starších konvenčních elektráren riskantní, ale může se za určitých okolností vyplatit:

„Především by nemělo docházet k dalšímu pádu cen silové elektřiny. V tomto případě je akvizice v Itálii výhodou, protože na území Itálie jsou ceny silové elektřiny podstatně vyšší než ve zbytku Evropy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

EPH koupil v Itálii sedm velkých elektráren. Mluvil o tom Jiří Gavor, analytik poradenské firmy ENA

„Dále by nemělo dojít k nějakému mimořádnému zásahu vzhledem ke zpřísnění emisních a environmentálních parametrů provozování elektrárny,“ pokračuje Gavor.

Podstatou nejnovějšího obchodu jsou nicméně plynové elektrárny a ty jsou mnohem méně citlivé na změnu environmentální legislativy. Na rozdíl od předchozí investice v Anglii je tedy investice v Itálii podle analytika podstatně méně riziková. Ale také podstatně dražší.

EPH koupil v Itálii od společnosti E.ON sedm elektráren s celkovým výkonem 4500 MW. Součástí akvizice je šest plynových elektráren s kapacitou 3900 MW, dalších asi 600 MW představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santona na Sardinii. Transakci musí schválit příslušné orgány EU. Výši transakce společnost nesdělila, italská média v prosinci odhadovala akvizici na skoro 60 miliard korun.

Německý holding E.ON se naopak konvenčních elektráren zbavuje a sází na přenosové soustavy a obnovitelné zdroje.

„E.ON je k prodeji nucen zejména kvůli obrovskému zadlužení, které firmu tíží. Strategie na ekologické zdroje a inteligentní sítě, to je ale strategie spolehlivá a dlouhodobá. S ní E.ON nic nezkazí,“ uvádí Jiří Gavor a dodává:

„Daniel Křetínský ale spoléhá na rychlý zisk. Na rychlý růst svého impéria. Ten může nastat, protože tyto klasické elektrárny se v současné situaci prodávají relativně levně. A pokud budou v provozu dostatečně dlouhou dobu, vložená investice má poměrně velkou šanci se rychle vrátit.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme