Křetínského EPH uzavře v Německu dvě uhelné elektrárny. Vyhrál aukci na kompenzace za odstavení

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského uzavře v Německu dvě uhelné elektrárny. Konkrétně půjde o větší černouhelnou Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko a menší hnědouhelnou Deuben v Sasku-Anhaltsku. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Holding podle něj uspěl v aukci na platby za odstavení uhelných zdrojů. Výši finanční kompenzace mluvčí nesdělil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černouhelná elektrárna Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko

Černouhelná elektrárna Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko | Foto: Julian Stratenschulte/dpa/Alamy Live Ne | Zdroj: Profimedia

„Zmíněné elektrárny nebudou moci vyrábět a dodávat elektřinu od 8. prosince 2021. Toto rozhodnutí ještě podléhá přezkoumání a schválení ze strany provozovatelů přenosových soustav a síťového regulátora,“ řekl Častvaj.

Agentura DPA ve čtvrtek informovala, že německý regulační úřad pro energetiku Die Bundesnetzagentur vybral další tři elektrárny, které od 8. prosince nebudou smět spalovat uhlí.

Kromě zdrojů Energetického a průmyslového holdingu (EPH) jde o další dolnosaskou černouhelnou elektrárnu v přístavu Wilhelmshaven.

Výkon 690 megawattů

Častvaj uvedl, že černouhelná elektrárna Mehrum má instalovaný výkon 690 megawattů (MW), hnědouhelný Deuben pak 67 MW. „Operátorem Deubenu je Mibrag, který je rovněž součástí EPH, respektive jeho dceřiné společnosti EP Power Europe,“ připomněl mluvčí.

Daniel Křetínský (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Tento krok sníží produkci oxidu uhličitého v portfoliu elektráren EPH přibližně o 2,5 milionu tun ročně. EPH připravuje - ve spolupráci s představiteli regionů – následný rozvoj obou lokalit,“ dodal. Velká tuzemská hnědouhelná elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en Energy má instalovaný výkon pětkrát 200 MW.

EPH s uhlím v Německu zcela nekončí, holding tam spolu se skupinou PPF Investments vlastní společnost LEAG, která provozuje lignitové povrchové doly a elektrárny, například Jänschwalde nebo Schwarze Pumpe.

Podnikatel Tkáč bude po třech letech znovu akcionářem EPH. Majoritní podíl má stále Křetínský

Číst článek

„Na základě dohody provozovatelů uhelných elektráren a německé spolkové vlády dojde k uzavření všech těchto výrobních zdrojů do konce roku 2038. Provozovatelé obdrží finanční kompenzace určené na rekultivační práce,“ řekl ve čtvrtek Častvaj.

Výši přiděleného odškodného z aktuální aukce ve čtvrtek nesdělila ani spolková agentura DPA. Dodala ale, že zájem o příspěvky na odstavení byl vyšší, než mohla uspokojit.

V první aukci koncem loňského roku získalo příspěvek od spolkové agentury na ukončení činnosti 11 elektráren s celkovým výkonem téměř 4800 megawattů. Tehdy si mezi sebou rozdělily 317 milionů eur, v přepočtu 8,3 miliardy korun. Celkem je v plánu osm aukcí, přidělovaná částka se bude postupně snižovat.

O Křetínského EPH

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25 tisíc lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

Do akcionářské struktury EPH se loni v prosinci vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu.

Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme