ERÚ chce omezit podporu nových obnovitelných zdrojů. Ekologové se brání

Energetický regulační úřad zastaví nejpozději od roku 2014 podporu nově vzniklých obnovitelných zdrojů. Další podpora elektřiny z vody, vzduchu, slunce nebo biomasy by prý příliš zatěžovala českou ekonomiku. Ekologické organizace ovšem tvrdí, že by tak úřad porušil zákony. Obnovitelné zdroje by podle nich měly dostat čas, aby dosáhly soběstačnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Feldheim. | Foto: Klára Stejskalová

Ministerstvo průmyslu a obchodu není pro úplné zastavení dotací, měl by se ale minimalizovat jejich růst, říká Pavel Gebauer z oddělení podpory obnovitelných zdrojů energie. Dodává, že jejich nárůst za poslední rok výrazně ovlivnil cenu elektrické energie, což se projevuje i na konkurenceschopnosti České republiky.

„Není tady otázka dne úplné zastavení podpory, protože jednak jsou tady na straně jedné závazky vůči Evropské unii, na straně druhé provozní podpora není jedinou, kterou Česká republika vyplácí. Je tady ještě například investiční podpora z evropských fondů,“ potvrzuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Gebauer z oddělení podpory obnovitelných zdrojů energie ministerstva průmyslu a obchodu mluvil o budoucnosti dotací

Ministerstvo chce podle něj především revidovat, jestli je výše podpory poskytované novým zdrojům na správné úrovni. Zjistí proto, kde je podpora vyplácená a zda není vyplácená v některých sektorech zbytečně.

„Minimalizace nárůstu je zaručena národním akčním plánem. Tam máme nastavený nárůst instalovaných výkonů tak, aby byly plněny požadavky a zároveň aby to neznamenalo nějaké větší ohrožení nebo větší náklady, než je na toto nutné vynaložit,“ dodává Gebauer.

Cílem podpory obnovitelných zdrojů by mělo být dosažení jejich soběstačnosti, myslí si. „Tak aby se podpořil jejich vývoj, tak aby se technologie, které se dají uplatnit na trhu, uplatnily. Rozhodně není naším cílem podporovat obnovitelné zdroje donekonečna s tím výhledem, že nikdy nebo ve velmi dlouhém horizontu vůbec nebudou konkurenceschopné,“ vysvětluje.

Kdy by se tak mohlo stát, se ale dá podle Gebauera jen těžko předpovídat. Existuje několik možných scénářů, ve kterých hraje roli cena elektrické energie a pokles investičních nákladů. Ten prý ale je u většiny obnovitelných zdrojů kromě fotovoltaických elektráren poměrně nízký.

Ladislav Dvořák, Tomáš Pavlíček, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme