ERÚ chystá návod, který má sloužit obcím při e-aukcích energií

Fenomén poslední doby - elektronické aukce energií - zkoumá Energetický regulační úřad (ERÚ). Začal obcím posílat dotazník, ve kterém se ptá na jejich zkušenosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Až do okamžiku podepsání smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu je celý proces mimo pravomoc Energetického regulačního úřadu. Nicméně podle vyjádření jeho mluvčího úřad považuje za svoji povinnost podniknout maximum kroků proto, aby se spotřebitelé v tomto novém způsobu změny dodavatele vyznali.

Blíží se totiž situace, kdy najednou přejde několik desítek tisíc domácností k novým dodavatelům. Elektronické aukce energií pro celé obce jsou poslední dobou stále populárnější, a dodavatele tak mění tisíce domácností. Zároveň se ale množí varování před tím, že tento způsob změny nemusí být tak výhodný, jak by se mohlo zdát.

Úskalí je například v podmínkách a v konečné ceně. Konzultant poradenské firmy ENA Michal Eisner aukce energií přirovnává k nové formě podomního prodeje:

„Kdy vysoutěžená cena je sice za komoditu a je nižší, ovšem kdyby se ten zákazník rozhlédl po internetu po nějakých kalkulačkách nebo žebříčcích, byl by schopen dohledat tarif, který je cenově srovnatelný, a hlavně tam nejsou nějaké sankce ve smluvních podmínkách nebo doba určitá,“ říká Eisner.

Pozor na všeobecné obchodní podmínky

Při uzavření smlouvy se totiž zákazník často zaváže k odběru komodity na dva, tři nebo i pět let. A cena je přitom fixovaná. Což nemusí být výhodné, protože trendem posledních let je postupné klesání cen elektřiny a plynu. Ovšem pokud by smlouvou ’chycený‘ zákazník chtěl změnit dodavatele, musel by například platit sankci:

„Vždycky je dobré si skutečně ověřit nejenom cenu, ale hlavně všeobecné obchodní podmínky. Protože tam se můžou skrývat různé paušální poplatky, platby za SMS volání. Nyní jsme nově objevili právě jednoho vítěze e-aukce, u kterého se dokonce zpoplatňují e-maily, pokud vás k něčemu vyzývá,“ upozorňuje konzultant.

Vzniká i manuál pro účastníky aukcí

Energetický regulační úřad teď posílá krátký dotazník na všechny radnice měst, kde už aukce byly. Chce tak získat informace a podklady k dalším krokům souvisejícím s ochranou spotřebitelů a zákazníků. Dotazník zároveň slouží k bližší informovanosti jednotlivých měst a obcí.

Úřad zároveň požádal společnost ENA, aby získala maximum informací o všech dosud uskutečněných aukcích energií a analyticky je popsala z pohledu možných rizik. Kromě toho připravuje ERÚ ke zveřejnění manuál pro účastníky aukce s vysvětlením, jakým způsobem správně postupovat při vstupu do elektronických aukcí a jak reagovat na jejich výsledky.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme