ERÚ: Podpora výroby biometanu může zdražit elektřinu

Česku hrozí, že ho zaplaví bioplynové stanice. Výroba biometanu by se totiž mohla dočkat podobné podpory, jako měly svého času fotovoltaické elektrárny. Počítá s tím aspoň zákon o podporovaných zdrojích energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba elektráren poháněných bioplynem | Foto: Jiří Fremuth

Například Energetický regulační úřad (ERÚ) před tím ale hlasitě varuje. Podle jeho předsedkyně Aleny Vitáskové může podpora bioplynových stanic znamenat náklady kolem 17 miliard korun ročně a současně zvýšit ceny energií podobným způsobem jako fotovoltaické elektrárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Odpoledním Radiožurnálu shrnul redaktor Zbyněk Zykmund

„Pokud zůstane podporovaným zdrojem biometan, kde se očekává podpora až 4000 korun za megawatthodinu, skutečně hrozí, že pro velkokapacitní bioplynové stanice bude nedostatek suroviny a bude se vozit odpad z celé Evropy,“ říká Vitásková.

Celou situaci přirovnává k podpoře solárních elektráren a upozorňuje na ještě jeden nepříjemný efekt výroby biometanu.

„Fotovoltaika se připravovala také zcela nenápadně, až z ní byl boom, který dneska vidíme nejen v cenách, ale i na polích v okolí. Čili fotovoltaika udělala úplně to samé, co by udělal biometan, pokud zůstane v těchto podporovaných zdrojích. Kromě toho, že fotovoltaika nepáchne, ale biometan bude při výrobě páchnout,“ uvádí ředitelka Energetického regulačního úřadu.

Zákon o podporovaných zdrojích energie je nyní v Senátu a šéfka regulačního úřadu se snaží přesvědčit senátory, aby pasáž o biometanu odstranili. Jak ale dnes naznačila, protože jde o velké peníze, je tam velký lobbistický tlak, díky němuž už zákon prošel sněmovnou.

Zemědělci pro rozvoj bioplynových stanic

Na začátku listopadu u nás fungovalo 233 bioplynových stanic, Národní akční plán pro biomasu předpokládá, že v roce 2020 jich v Česku bude až 742. Agrární komora chce takto využít část zemědělské půdy, která není kvůli poklesu živočišné výroby potřeba pro potravinářskou výrobu. Prezident komory Jan Veleba říká, že nekontrolovaný růst počtu bioplynových stanic nehrozí.

„Jsem pro rozumnou, smysluplnou podporu, ne třeba podporu na věčné časy. Pro podporu, která se bude prostě snižovat. To znamená, naběhne to a pak se to bude postupně snižovat. Protože třeba ta bioplynová stanice vyrábí elektřinu a teplo. Pokud se teplo začne postupně využívat, podpora se může snižovat,“ říká Veleba.

Zemědělci chtějí postupný růst výroby z menších bioplynových stanic. S podporou pro výrobu biometanu Agrární komora nesouhlasí podobě jako Energetický regulační úřad.

Zbyněk Zykmund, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme