EU chce omezit daňové úniky umožněné bankovním tajemstvím

Evropská komise navrhuje omezit bankovní tajemství přetrvávající v některých zemích. Využívají jej totiž podvodníci, kteří se tak vyhýbají placení daní. Novely směrnic o spolupráci při vyměřování daní mají umožnit berním úřadům provádět kontroly na celém území Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka

Součástí nových pravidel by mělo být částečné zrušení bankovního tajemství. Má jít o případy, kdy si berní úřad určitého státu vyžádá v zahraniční bance informaci o situaci svého daňového poplatníka.

V jisté formě udržují bankovní tajemství před jinými státy kromě Švýcarska i členské země Unie - Belgie, Lucembursko a Rakousko. Pokud EU směrnici přijme, musely by ochranu klientů svých bank zrušit.

Směrnice by také měla dát daňovým kontrolorům stejné pravomoci, jaké mají doma, na území všech členských států. K přijetí této direktivy je ale třeba jednomyslný souhlas Rady ministrů Evropské unie. A ten nebude snadné získat.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme