EU chce zavést daň z finančních transakcí. Česko je proti

V Evropské unii by mohla být zavedena daň z finančních transakcí. Mohla by se tak stát jedním z vlastních zdrojů financování EU – tedy jedním ze způsobů, jak financovat unijní rozpočet, do kterého se státům nechce příliš přispívat. Podle Evropské komise by se mohlo jednat o příjem asi 50 miliard eur ročně. Česká republika se staví zásadně proti zavedení této daně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Podle Lubomíra Laciny, vedoucího ústavu financí Mendelovy univerzity v Brně, se daň snaží zvýšit náklady na hlavní spekulativní prodeje a nákupy cenných papírů v zemích EU, a snížit tak pravděpodobnost vzniku spekulativních bublin.

Evropská komise přitom už má představu o jejich výši. „Objemy transakcí, které probíhají každodenně s těmito instrumenty, se pohybují ve stovkách miliard euro. Počítá se s tím, že daň bude velmi nízká – v promilích obchodovaných částek,“ říká Lacina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s odborníky na téma transakční daně v EU

Jak uvádí ředitel odboru strategie daňové politiky a správy na ministerstvu financí Martin Jareš, důvodů nesouhlasu ČR je několik. „Obáváme se, že pokud bychom tuto daň zavedli jen izolovaně v EU, mnoho transakcí by se realizovalo v jiných státech, aby se dani účastníci vyhnuli,“ vysvětluje.

Postoj ČR přitom není ojedinělý. Podle Jareše je ale ČR asi nejaktivnější ze zemí, které s daní nesouhlasí. „Jako jediná si v Evropské radě vymohla před více jak rokem výjimku, že si vyhrazujeme právo daň nezavádět. A i další státy se k ní staví poměrně vlažně,“ tvrdí.

Pokud by se měla transakční daň stát jedním z vlastních zdrojů , vyžadovalo by to souhlas všech členských zemí a daň by směřovala přímo do rozpočtu, upozorňuje vedoucí ústavu financí Lacina.

Jak dodává, probírají se i jiné alternativy, ačkoliv jako nový vlastní zdroje se bere v potaz pouze daň z finančních transakcí. „Diskutuje se o tom, že část spotřebních daní na alkohol a cigarety by směřovala přímo do rozpočtu. Uvažovalo se i o daních z telekomunikačních služeb či o dani z úspor,“ vyjmenovává Lubomír Lacina.

Ministerstvo financí: Existují transparentnější způsoby

Avšak Martin Jareš z ministerstva financí se nedomnívá, že zavedení transakční daně je nejvhodnější řešení. Systém by prý měl být nastaven tak, aby existovaly jen dva vlastní zdroje.

„Tedy ten, který již existuje dnes, clo a další dávky vybírané na vnější hranici EU, a vlastní zdroj z hrubého národního důchodu. Každý stát by se určitým procentem hrubého národního důchodu podílel na financování EU,“ objasňuje Jareš.

Podle něj a ministerstva financí je tento způsob nejtransparentnější a nejsnazší k administraci.

Avšak podle Lubomíra Laciny je šance, že návrh projde a daň bude zavedena, vysoká. Jak potvrzuje, nejvážnějším odpůrcem kromě ČR je Velká Británie, kde se ovšem počítá s vyjednaným kompromisem.

Barbora Kreuzerová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme