EU hledá kompromis v navýšení rozpočtu na příští rok

Kolik miliard eur přidat do unijního rozpočtu na příští rok? Členské státy sedmadvacítky o tom vedou spor s Evropským parlamentem, který chce zvýšit rozpočet o více než šest procent. Členské země ale chtějí navyšovat o necelá tři procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Evropská komise

Do rozpočtu by mělo přijít asi o 125 miliard eur víc. Ministři financí sedmadvacítky budou o unijním rozpočtu jednat na mimořádně svolané schůzce v Bruselu. Zvláště Německo a Francie považují požadavky Evropského parlamentu za přemrštěné.

Názor, že by měl rozpočet vzrůst jen mírně, zastává i Česko. Potvrdil to premiér Petr Nečas. „Jsme přesvědčeni, že v situaci, kdy se dělají rozpočtové škrty, úspory, tak nemůže Evropská unie žít jako nějaký izolovaný ostrov, který si žije svým životem bez ohledu na to, že se všude jinde šetří,“ prohlásil.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme