Inflace v Evropské unii za duben klesla na 8,1 procenta. V Česku je s 14,3 procenta třetí nejvyšší

Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 procenta se dostala na 8,1 procenta a je nejníže za poslední rok. Naproti tomu v zemích eurozóny inflace o desetinu procentního bodu vzrostla a je na sedmi procentech. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat.

Brusel/Praha (Aktualizováno: 13:15 17. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupy, ilustrační foto

Inflace v Evropské unii klesla o dvě desetiny procenta | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česká republika se ale i přes výrazný pokles inflace na 14,3 procenta z březnových 16,5 procenta drží mezi zeměmi, kde ceny rostou nejrychleji.

Meziroční inflace klesla na nejnižší hodnotu od loňského března, v dubnu dosáhla 12,7 procenta

Číst článek

Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně vzrostly shodně o 0,6 procenta. Před rokem v dubnu byla inflace v EU stejně jako nyní na hodnotě 8,1 procenta, v eurozóně činila 7,4 procenta.

Výrazně nejrychleji ceny rostly šestý měsíc v řadě v Maďarsku, které v dubnu registrovalo mírný pokles inflace, a to na 24,5 procenta. Následuje Lotyšsko (15 procent), Česko (14,3 procenta) a Slovensko s Polskem (shodně 14 procent).

Nejnižší míru inflace naproti tomu zaznamenalo Lucembursko (2,7 procenta), Belgie (3,3 procenta) a Španělsko (3,8 procenta). Ve srovnání s březnem se meziroční inflace snížila ve 22 zemích Evropské unie, ve zbývajících pěti vzrostla.

„Nadále je vidět, jak je EU rozdělená severojižní linií vedoucí mezi ‚starými‘ a ‚novými‘, tedy převážně ekonomicky slabšími členskými zeměmi, které mimo jiné zasáhl výrazný růst cen potravin. Stejně tak se dá říct, že ani členství v eurozóně před inflací dotčené východní země neuchránilo, dokonce ani v případě, že aplikovaly cenové stropy u energií,“ komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek.

Česká republika je podle Dufka i nadále lídrem ve zdražování oblečení v rámci celé unie, a nic na tom nezměnil ani duben. Ani silná koruna nebo levná mezinárodní doprava tak podle něj zatím s cenami konfekce nezahýbaly.

„Vedle toho je Česká republika druhá ve zvyšování nákladů na bydlení včetně energií a dalších služeb s bydlením spojených. Na předních příčkách je však i u dalších položek spotřebitelského koše, jako jsou restaurační služby nebo dovolené,“ dodal.

Euro area annual #inflation at 7.0% in April 2023, up from 6.9% in March ec.europa.eu/eurostat/en/we…

11:02 – 17. 05. 2023

135 246

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme