EU je pro rychlé a koordinované řešení dopadů finanční krize

Řešení dopadů finanční krize musí být rychlé a koordinované. Shodli se ministři Evropské unie na schůzce v Lucemburku. Jakákoli opatření pomáhající znovu vybudovat důvěru v bankovní sektor jsou podle nich potřebná. Nesmějí ale narušovat pravidla konkurence na vnitřním trhu Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky zemí EU | Foto: Pavel Novák

V mimořádných okolnostech se podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry mnozí přiklánějí k tomu, nedodržovat pravidla hry. Zvláště v případě státní pomoci bankám.

Podle rámcových pravidel vydaných Evropskou komisí v reakci na podporu některých států poskytnutou bankám musí být pomoc časově limitovaná. Má skončit, jakmile se situace na finančním trhu zlepší.

Unijní ministři se shodli, že dosud provedená opatření v některých zemích pomáhají nastolit důvěru ve finanční instituce, ale při jejich uplatňování je třeba mít se na pozoru. "Není to generální pardon pro všechny, kdo tady v tom udělali chyby a na té situaci dnešní mají svůj podíl," uvedl vicepremiér Vondra.

Evropské vlády nalijí do bankovního sektoru stovky miliard eur. Kapitálové trhy to berou jako dobrou zprávu a po pátečním propadu v pondělí akcie zažily prudký růst.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme